Porsche čaká významný rok: okrem vstupu na burzu v automobilke usilovne pracujú na naplnení ambiciózneho plánu elektrifikácie portfólia. Do roku 2030 by až 80 percent celosvetovo predaných Porsche mali tvoriť elektromobily. Okrem malého športového 718 (Cayman) má k dosiahnutiu plánu pomôcť aj pripravované elektrické SUV.

Porsche Macan budúcej generácie
Zdroj: Porsche AG

Správy oficiálne potvrdil CEO Oliver Blume. Nový model sa má v portfóliu hierarchicky nad Macan a Cayenne. Elektrické SUV, ktoré zatiaľ nedostalo meno, sa má vyrábať v továrni v nemeckom Lipsku.

Novinka s veľkou pravdepodobnosťou zdedí časť techniky z konceptu Mission R predstaveného minulý rok. Hoci ide o závodný špeciál, koncept predstavuje viaceré revolučné novinky, ako napríklad 900-voltovú sieť, ktorá podľa automobilky dokáže elektromobil nabiť z 5 na 80 percent kapacity za 15 minút. Samozrejme, pri správnom type nabíjačky.

Mission R koncept poháňajú 2 elektromotory: na prednej náprave s výkonom 320 kW (435 koní), na zadnej náprave s výkonom 480 kW (653 koní). Systémový výkon potom dosahuje rovných 800 kW (1.088 koní). Ľahký, iba 1500 kg vážiaci koncept s ním vyštartuje na rýchlosť 100 km/h za 2,5 sekundy. Ťažšiemu SUV to bude trvať o čosi dlhšie.

Ešte predtým však príde plne elektrický Macan v novej generácii. Tá bola pôvodne naplánovaná na rok 2023, no príchod má ročný sklz. Dôvodom sú problémy pri vývoji softvéru v rámci celého koncernu Volkswagen. Aktuálne tak má v portfóliu automobilku najbližšie k elektrickému SUV model Taycan Cross Turismo.

Mohlo by vás zaujímať: