Koncepčný model Peugeot Inception dorazil na pódium v ​​Las Vegas ako veľké futuristické vozidlo, ktoré primárne predpovedá budúcnosť Peugeotu v rámci skupiny Stellantis. Do roku 2030 bude Peugeot v Európe ponúkať len plne elektrické autá, ich podiel v USA má v tom čase predstavovať 50 %. Podstata konceptu spočíva v prechode na dedikované elektrické platformy, ktoré umožňujú úplne iné a výrazne pokročilejšie využitie auta, či už z hľadiska techniky alebo priestoru. Súčasťou toho sú aj 800-voltové systémy.

Dnes ešte Stellantis pre svoje elektromobily nemá vyhradené elektrické platformy. Všetky existujúce elektrické modely od Peugeotu (a ostatných značiek) sú len prerobené klasické autá, ktoré boli vyvinuté na báze spaľovacieho motora. Takéto auto teda ponúka nemálo výhod z pohľadu energetickej efektívnosti, techniky a využitia priestoru – ak, samozrejme, vylúčime základný elektromotor a jazdu s ním spojenú.

Peugeot Inception concept.
Zdroj: Stellantis

Ale vráťme sa ku konceptu Inception. Má dva elektromotory, batériu s kapacitou sto kilowatthodín a predpovedaný dojazd až 800 kilometrov. Systémový výkon pohonu sa pohybuje okolo 500 kilowattov a automobil je založený na pokročilej 800-voltovej technológii. Jednou z technologických noviniek bude digitalizovaný systém riadenia typu steer-by-wire (elektronický systém namiesto mechanického riadenia) a nová koncepcia volantu nazývaného Hypersquare, či nová obrazovka cez celú šírku auta.

Stred Hypersquare tvorí obrazovka typu tabletu venovaná distribúcii riadiacich informácií. Piktogramy rôznych funkcií (klimatizácia, hlasitosť rádia, ADAS atď.) sú zobrazené na dvoch bočných paneloch, aby sa uľahčil prístup k zvolenému ovládaču. Ten sa nachádza vo vnútri kruhových výklenkov a je prístupný len pohybom palca bez toho, aby ste museli zložiť ruky z ovládača riadenia. Pre ešte väčší jazdný komfort je okraj Hypersquare vyrobený z 3D tlače, zatiaľ čo v jeho strede je digitálna sklenená obrazovka s high-tech vzhľadom.

Príchod nového radu platforiem od roku 2023 vraj spôsobí revolúciu. Platforma STLA Large, na ktorej je založený Peugeot Inception Concept, dostala siluetu nízkej (1,34 m) a efektívnej limuzíny s dĺžkou 5 metrov. Táto veľkosť bola zvolená zámerne, aby zdôraznila mnohé inovácie tohto manifestu. Platforma je tiež súčasťou novej oficiálnej správy Peugeot, ktorá je stále v súlade s DNA značky.

Peugeot Inception concept.
Zdroj: Stellantis

Predný nárazník má úplne nový svetelný podpis, ktorý zahŕňa tri symbolické pazúry. Táto nová, veľmi výrazná predná časť, spája celú prednú masku chladiča a charakteristickú časť do jedného objektu, v ktorom sú umiestnené aj senzory. Tvorí ho jeden kus skla s logom v strede, zväčšeným 3D luminiscenčným efektom. Túto masku lemujú tri tenké vodorovné pruhy prekrížené tromi pazúrmi. Štyri optické moduly sú umiestnené pod sklenenou maskou, ktorá je sama o sebe ošetrená zrkadlovým efektom. Ten je vytlačený digitálnou technológiou INKJET.

Transformácia na elektrickú značku znamená viac než len vloženie batérií a elektromotorov. Interiér konceptu Inception je výsledkom výskumu hlbokej transformácie zážitkov na palube. Tu sa úplne upustilo od čiernej v prospech novej atmosféry vytvorenej kombináciou svetla filtrovaného multichrómovým sklom a materiálov s relatívne neutrálnymi kovovými odtieňmi, ktoré dokážu zmeniť atmosféru priestoru pre cestujúcich jednoduchou hrou s odrazmi.

Mohlo by vás zaujímať: