Polícia sa rozhodla pustiť do boja s nezodpovednými vodičmi

Novinky Anarchia na cestách SR? Polícia zatlačí na šoférov

Foto: Soňa Zverková

25.6. 16:20 Slovenskej polícii došla trpezlivosť. Za posledný týždeň na našich cestách tragicky zomrelo 14 ľudí, katastrofu treba zastaviť. Muži zákona na vodičov vytiahnu novú techniku i vysoké pokuty.

Internetom kolujú rôzne legendy, pravdou však je, že ak vás aj policajti zastavia kvôli prekročeniu rýchlosti či používaniu mobilného telefónu za volantom, často sa priklonia k minimálnej hranici sadzby pokuty za daný priestupok. S týmto benevolentným prístupom sa však slovenskí šoféri môžu aspoň nateraz rozlúčiť.

Polícia sa rozhodla pustiť do boja s nezodpovednými vodičmi
Polícia sa rozhodla pustiť do boja s nezodpovednými vodičmi
Zdroj: Soňa Zverková

Polícia Slovenskej republiky pred chvíľou na tlačovej konferencii zverejnila šokujúce štatistiky posledného týždňa na našich cestách. Za ostatných 7 dní u nás na cestách zomrelo 14 ľudí, pričom len v piatok to bolo 7. Celkovo išlo o 2 chodcov, 1 cyklistu, 3 motorkárov, 5 vodičov a 3 spolujazdcov. Hrozivá bilancia nebude bez odozvy.

Katastrofa na cestách vyburcovala políciu a tej došla trpezlivosť. Prevencia končí, nastupuje represia. “Nejdeme sa nikomu prosiť a vyhrážať.”, uviedol viceprezident PZ Róbert Bozalka a dodal: “Dospeli sme do štádia, že prevencia končí a nastupuje represia voči tým, ktorí si zo zákona o cestnej premávke robia trhací kalendár.”. 

Na tragické piatkové udalosti PZ zareagoval okamžite a už cez víkend bol dohľad nad bezpečnosťou cestnej premávky zvýšený, čo polícia deklarovala prostredníctvom viacerých komunikačných kanálov. Napriek tomu sa len počas víkendu našlo 2 281 vodičov, ktorí prekročili rýchlosť, 1 412 vodičov, ktorí boli riešení za nesprávny spôsob jazdy a alarmujúcich 146 vodičov pod vplyvom alkoholu. To, že množstvo hriešnikov je v realite ešte väčšie, musí byť jasné každému.

Polícia Slovenskej republiky tento stav naďalej nemieni tolerovať a avizuje, že na našich cestách platia zvýšené opatrenia, do ktorých sa zapoja aj muži zákona z iných útvarov. Majú pritom nasadiť nielen novú techniku, ale využívať aj objektívnu zodpovednosť a ukladať pokuty na hornej hranici sadzby. 

Výnimočný stav na slovenských cestách má trvať “pokiaľ sa vodiči nespamätajú”. Tvrdé slová, ktoré však sú na mieste. Preto aj my, redakcia Auto Bildu, chceme apelovať na našich čitateľov, aby jazdili v rámci predpisov a dávali pozor na ostatných účastníkov cestnej premávky. Cyklistov či motorkárov, ale aj chodcov, je teraz na cestách veľa a dobrý vodič musí myslieť na nich a aj za nich. Poďme sa o to všetci posnažiť a uľahčíme prácu našej polícii.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia