Na diaľnici D1 za Spišským Štvrtkom sa stala hromadná nehoda, pri ktorej sa zrazilo viacero áut, dodávky i autobus. Na snímke pohľad na hromadnú dopravnú nehodu na ďiaľnici D1 neďaleko Popradu 5. decembra 2020. FOTO TASR - Oliver Ondráš
TASR
TASR

Novinky Polícia: Na cestách zomrelo v minulom roku viac ľudí, nehôd však bolo menej

Foto: Oliver Ondr??

9.1. 17:00 Počet nehôd na Slovensku síce klesol, smrteľných obetí ale mali viac.

Na slovenských cestách zomrelo v minulom roku 245 ľudí, čo je viac ako v roku 2018. Samotných dopravných nehôd bolo však menej. Nehodovosť chcú policajti riešiť aj využívaním objektívnej zodpovednosti. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval viceprezident Policajného zboru (PZ) Róbert Bozalka.

"V rámci Európy patríme medzi krajiny s najnižším počtom smrteľných nehôd," uviedol prezident PZ Milan Lučanský s tým, že SR má najmenej smrteľných nehôd na obyvateľa spomedzi krajín V4 a menej ako Rakúsko.

Takmer polovica nehôd bola podľa polície zavinená porušením povinnosti vodiča, napríklad aj telefonovaním. Nedovolená rýchlosť jazdy zapríčinila 12 percent dopravných nehôd a na treťom mieste sa umiestnila nesprávna jazda cez križovatku.

Najviac smrteľných nehôd evidujú policajti v Košickom kraji, najmenej ich bolo v Bratislavskom kraji. Pri najzávažnejšej dopravnej nehode, novembrovej zrážke autobusu s nákladným autom pri Nitre, zomrelo 12 ľudí. Najsmrteľnejšie dni na slovenských cestách sú štvrtok a piatok, najbezpečnejší je utorok.

Na slovenských cestách zomrelo v roku 2019 aj viac chodcov ako v roku 2018. Udialo sa tak napriek informačným kampaniam Policajného zboru. Tým sa chce polícia venovať aj tento rok.

Výkon služby bude zameriavať aj na najzávažnejšie príčiny vzniku smrteľných nehôd, ako aj na kritické úseky ciest, alkohol za volantom a využívanie objektívnej zodpovednosti.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia