Policajný radar

Novinky Policajné kladivo na cestných pirátov: Konečne našli trest, ktorý zabolí aj arogantných boháčov

Foto: Facebook/ Polícia Slovenskej republiky

2.10. 10:23 Hovorí sa, že čas sú peniaze. Často sa však môže stať, že čas je hodnotnejší, než akákoľvek iná suma. Teraz to chce umne využiť polícia v Estónsku.

Bezpečnosť cestnej premávky je veľkou témou v celej Európskej únii, nielen na Slovensku. U nás cez leto po tragických udalostiach polícia prešla do tvrdej ofenzívy voči cestným pirátom, najnovšie sa chystá viac využívať inštitút objektívnej zodpovednosti.

V Estónsku je situácia na cestách dramatickejšia než u nás. V porovnaní s rokom 2017 v tamojšej doprave v priebehu roka 2018 došlo k výraznému nárastu smrteľných nehôd. Teraz na nepriaznivý trend reagujú i muži zákona, zvolili si na to netradičný nástroj. Do testovacej prevádzky vstupuje pokutovanie v štýle hokejovej trestnej lavice doplnené finančným trestom.

 V praxi sa nový program penalizácie cestných pirátov skladá z dvoch úrovní. Ak prekročíte maximálnu povolenú rýchlosť do hranice 20 km/h, budete si musieť povinne dať od šoférovania prestávku 45 minút. V prípade, že povolené tempo presiahnete o 21 až 40 km/h, na “trestnú lavicu” si sadnete až na 60 minút. Nevyhnete sa pritom ani finančnému trestu. 

V prípade, že pôjde o váš prvý priestupok, sa budete môcť rozhodnúť, či si trest “odsedíte”, alebo zaplatíte štandardnú pokutu podľa bežného sadzobníka. Ak ste viacnásobný hriešnik, budete musieť platiť a zároveň absolvovať povinnú prestávku od šoférovania.

Anketa
Privítali by ste časový trest pre vodičov aj na Slovensku?
  • 79%
  • 6%
  • 2%
  • 13%

 Inovatívny druh trestu nám príde ako vhodný. Aj na našich cestách sa totiž stáva, že piráti disponujúci značnými finančnými zdrojmi len zaplatia pokutu a čoskoro nezmeneným tempom pokračujú v riskantnom šoférovaní. Pod hrozbou hodinového zdržania si však už každý zráta, či sa rýchlosť naozaj oplatí prekračovať. Ako tento experiment vnímate vy? Prijali by ste ho aj na Slovensku?

Video

Diskusia