Na Slovensku bolo v júni zaregistrovaných 8024 nových osobných automobilov, čo je medziročný pokles o 2,42 %. Informoval o tom Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka, naopak, vzrástol počet registrácií malých úžitkových automobilov (kategória N1), a to o viac ako polovicu z vlaňajších 783 kusov na tohoročných 1 210 automobilov.

Najpredávanejšou značkou zostala s trhovým podielom vyše 17 % Škoda, nasledovaná výrobcami Hyundai a Kia, ktorí získali na trhu každý viac ako 11-percentný podiel. Medzi vozidlami kategórie N1 získal najväčší podiel Fiat (46 %) s vysokým náskokom pred značkou Renault s 11 % a Ford s necelými deviatimi percentami podielu.

Viac ako polovica majiteľov novozaregistrovaných osobných áut uprednostnila benzínový pohon (56,8 %). Druhým najvyhľadávanejším pohonom je stále naftový motor s podielom 18,5 %, ktorý však v počte v júni dobiehali benzínové hybridné automobily s 15,2-percentným podielom.

ZAP v júni eviduje aj registráciu 17 nových nákladiakov do 12 ton, čo je medziročný pokles o dve vozidlá, a tiež 278 nových vozidiel nad 12 ton. Tých majitelia vlani v júni zaregistrovali 249. Približne tretinový medziročný pokles registrácií nových vozidiel na júnových 25 kusov zaznamenal ZAP aj v kategórii autobusov.