ikona

Novinky Pininfarina PF0: Najsilnejšie auto sveta?

Foto: Pininfarina

3.12. 2018 12:40 Elektromobil využije techniku s chorvátskym podpisom a podľa aktuálnych informácií dosiahne maximálny výkon až 1 417 kW (1 927 k).

Nie je žiadnym tajomstvom, že talianska firma Pininfarina chce vyrábať autá pod vlastnou značkou. Prvotinou bude elektrický hyperšport PF0. Jeho prípravu ohlásil slávny dizajnérsky dom počas leta, pričom o vozidle bolo odvtedy publikovaných viacero zaujímavých informácií. Okrem dizajnu zaujme aj svojimi parametrami. Dokonca sa zdá, že by mohlo ísť o rekordéra.

Pininfarina PF0 môže teoreticky debutovať v Ženeve
Pininfarina PF0 môže teoreticky debutovať v Ženeve
Zdroj: Pininfarina

Pohon elektromobilu nebude vyrábaný na Apeninskom polostrove, jeho dodávateľom má byť chorvátska spoločnosť Rimac. Tá plánuje v roku 2020 uviesť model C_Two disponujúci ohromnými parametrami 1 408 kW (1 914 k) a 2 300 Nm. Novinka nesúca podpis Pininfarina na tom má byť takmer rovnako, britský magazín Auto Express informuje o rovnakom krútiacom momente a najvyššom výkone presne 1 900 koní podľa imperiálnych jednotiek. V prepočte do metrickej sústavy ide o hodnotu 1 417 kW (1 927 k).

Ak sa dané čísla potvrdia, talianske kupé bude na tom ešte o čosi lepšie než produkt autora techniky. Pôjde o najsilnejšie auto sveta? Zatiaľ tomu všetko nasvedčuje, v rámci sériovej výroby sa aktuálne o prvenstvo delia modely Bugatti Chiron a Koenigsegg Regera charakterizované identickým údajom 1 103 kW (1 500 k). Elektrický hyperšport by mohol latku posunúť ešte oveľa vyššie.

Takto bude vyzerať zadná časť talianskeho hyperšportu
Takto bude vyzerať zadná časť talianskeho hyperšportu
Zdroj: Pininfarina

Z hľadiska dynamiky má enormne výkonné kupé stanoviť nové štandardy. Už dávnejšie sa skloňovalo zrýchlenie na stovku za menej než dve sekundy, pričom maximálne tempo má prekonať magickú úroveň 400 km/h. Dojazd na jedno nabitie by pritom mal dosiahnuť asi 500 kilometrov. Batéria bude nepochybne veľká, má však podporovať najmodernejšie rýchlonabíjačky.

Pininfarina sa zatiaľ k zverejneným údajom nevyjadruje, no dizajnérsky dom pustil von grafiku ponúkajúcu lepší pohľad na siluetu modelu PF0 a predný diódový pás. Vozidlo zároveň ukázal na fotografiách. Plne odhalil zadnú časť, ktorá obsahuje tenké LED svetlá na visutých „krídlach“ a veľký karbónový difúzor pravdepodobne obsahujúci aktívne časti. Na bližšie detaily si musíme počkať. Momentálne to vyzerá tak, že debut elektromobilu sa odohrá na ženevskom autosalóne.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia