Jaguar I-Pace Concept

Novinky Jaguar predstavil elektrické SUV I-Pace

Foto: Jaguar

15.11. 2016 13:00 Nový koncept britskej značky má pohon oboch náprav s výkonom 400 koní a dojazd 500 kilometrov na jedno nabitie.

Do športovo-úžitkového segmentu vstúpilo v ostatnom čase viacero výrobcov, okrem iných aj Jaguar. Ten do trendovej kategórie priniesol atraktívny typ F-Pace. Už pred jeho premiérou sa však povrávalo, že nadlho nezostane jediným takýmto autom v portfóliu anglickej firmy. Hovorilo sa o jeho menšom súrodencovi. Neskôr sa začal skloňovať elektrický pohon a dnes vieme, že nešlo len o nepodložené fámy.

Jaguar predstaví sériový typ I-Pace na budúci rok
Jaguar predstaví sériový typ I-Pace na budúci rok
Zdroj: Jaguar

Krátko pred otvorením autosalón v Los Angeles predstavil britský výrobca nový koncept, ktorý nesie označenie I-Pace. Nevolá sa teda E-Pace ako sa šuškalo. No inak spĺňa predpoklady: nejaký spaľovací motor by ste pod jeho plechmi hľadali márne a v porovnaní so spomínaným sériovým súrodencom je menší. Presné miery jeho karosérie sme sa však zatiaľ nedozvedeli.

Z dizajnového hľadiska táto štúdia jasne nadväzuje na brata, v porovnaní s ním má však dynamickejšie tvary. Výrazným prvkom je najmä skosené zadné okno. To nadväzuje na klesajúcu strechu zakončenú veľkým krídlom, ktoré nie je jediným aerodynamickým prvkom. Bodykit obsahuje aj výrazne tvarovaný predný nárazník, prahy a vzadu difúzor. LED osvetlenie je samozrejmosťou.

Interiér pôsobí exkluzívne a má futuristický nádych
Interiér pôsobí exkluzívne a má futuristický nádych
Zdroj: Jaguar

Vo vzhľade štúdie britskej značky tvoria dôležitú súčasť blatníky, ktoré sú pomerne svalnaté. Vypĺňajú ich veľké disky kolies. Z proporčného hľadiska je zaujímavá odvetrávaná predná kapota, ktorá je netradične krátka. Kabína je tak posunutá vpred. Napriek pomerne kompaktným rozmerom má byť vďaka tomu interiér prekvapujúco vzdušný, štedrý má byť k pasažierom i batožine.

Päťmiestny interiér automobilu zaujme na prvý pohľad elegantne tvarovanými sedadlami, plávajúcou centrálnou konzolou i futuristickým nádychom. Za ten môžu v značnej miere početné zobrazovacie panely. Okrem displejov pred vodičom a na palubnej doske tu možno nájsť aj menšie obrazovky slúžiace na ovládanie teploty sedadiel či jednotlivých častí kabíny. Interiér je nádherne remeselne spracovaný. Použité sú v ňom výhradne špičkové materiály, vďaka ktorým pôsobí už na prvý pohľad pomerne exkluzívne.

Pohon SUV pozostáva z elektromotora na každej náprave
Pohon SUV pozostáva z elektromotora na každej náprave
Zdroj: Jaguar

Asi nikoho neprekvapí, že toto SUV má pohon oboch náprav. Pozostáva z elektromotora na každej náprave. Spoločne majú produkovať výkon 294 kW, teda rovných 400 koní. Krútiaci moment systému by mal dosiahnuť 700 Nm. Dynamické parametre konceptu sme sa nedozvedeli, no nepochybne budú úctyhodné. Pekným číslom je akčný rádius na jedno nabitie. Jaguar hovorí o dojazde 500 kilometrov, čím drží krok s konkurentmi chystajúcimi sa v najbližšom čase na trh.

Anglická automobilka prezradila, že sériovú verziu typu I-Pace predstaví na budúci rok pod svetlami bližšie nešpecifikovanej výstavy. Na začiatok predaja si však ešte počkáme. Výrobca už síce prijíma nezáväzné rezervácie na toto vozidlo, ale reálne má prísť až v druhej polovici roka 2018.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia