Aktuálna hlava katolíckej cirkvi má mnohé progresívne názory, okrem iného neobchádza ani tému klimatických zmien a nutnosti zmien nášho správania sa. Pápež František je podporovateľom prístupov znižujúcich negatívny dopad ľudstva na planétu. Aktuálne dostal do daru nové ekologické vozidlo, ktoré bolo preňho pripravené na jeho vlaňajšej návšteve Japonska.

Pápežovi je téma klimatických zmien blízka.
Zdroj: Toyota

Konferencia biskupov z krajiny vychádzajúceho slnka venovala Svätej stolici špeciál, ktorý ide v stopách mnohých ďalších áut známych pod spoločným menom. Rolu papamobilu bude mať najnovšie vodíková Toyota Mirai. Kým jej predná časť sedanu zostala až na vatikánske vlajočky nedotknutá, zadok prešiel kompletnou premenou.

Toyota prišla o časť strechy, ktorú nahradila podsvietená sčasti presklená nadstavba. Okrem luxusného kresla pre pápeža obsahuje dve ďalšie sedadlá v pôvodnom batožinovom priestore. Nastupovanie a vystupovanie uľahčujú výsuvné schodíky, upravené sú aj zadné dvere. Po technickej stránke sa nič zásadné nezmenilo. V preklade to znamená, že jedno natankovanie má má vystačiť na asi 500 kilometrov bez lokálnych emisií.