Začiatkom leta predstavil Opel druhú generáciu typu Mokka, ktorá debutovala v elektrickej verzii. Pred mesiacom sme spoznali aj spaľovacie modely. Nemci pri premiére tohto malého SUV nijak neskrývali, že dláždi cestu budúcemu dizajnovému jazyku nemeckej značky. Aktuálne naň prechádza jej ďalší produkt.

Polčasový facelift v týchto dňoch absolvoval typ Crossland. Po vzore súrodenca prišiel o písmeno X v označení a dostal prednú časť Vizor, ktorej centrálnym prvkom je lesklý čierny plast nadväzujúci na takmer nezmenené svetlomety. Tie môžu byť vybavené adaptívnymi LED vnútornosťami. Nárazník je prepracovaný a obsahuje štrbinu, ktorá reálne vedie vzduch k chladiču namiesto plnej masky.

Tento motív sa opakuje vzadu, zatmavené svetlá sú totiž prepojené čiernym pásom. Tmavá môže byť opäť aj strecha. Na karosérii sa okrem toho nachádzajú početné pochrómované detaily, vo verzii Ultimate obsahujú nárazníky aj strieborné dielce. V blatníkoch sa krútia nové disky kolies s priemerom 16 alebo 17 palcov dostupné v dvojfarebnom vzhľade.

Tvár malého nemeckého SUV sa pri modernizácii výrazne zmenila.
Zdroj: Opel

Paletu obohacuje model GS Line+ vybavený čiernymi sedemnástkami, ale tiež prednými sedadlami s certifikátom AGR. Vzadu sú opäť sedačky posuvné v rozmedzí 150 mm umožňujúce zväčšiť batožinový priestor zo 410 na 520 litrov. V interiéri sa inak toho veľa nezmenilo, no ponúkne head-up displej, vylepšený infotainment s on-line funkciami i rozšírenú paletu bezpečnostných systémov.

V kabíne typu Crossland okrem toho pribudol ovládač systému IntelliGrip, ktorý má päť rôznych režimov pomáhajúcich zdolávať terén aj bez pohonu 4x4. Toto riešenie poznáme z modelov materského koncernu PSA. Z neho pochádzajú aj pohonné jednotky, na výber budú tri verzie 1,2-litrového benzínového trojvalca a dve naladenia naftového štvorvalcového agregátu s objemom 1,5 litra. Všetky modely priom dostanú nové pružiny, tlmiče i upravené riadenie.

Crossland môže byť po novom vybavený systémom IntelliGrip.
Zdroj: Opel

Základ ponuky vytvorí atmosférický variant s výkonom 61 kW (83 k), ktorý sa kombinuje s päťstupňovým manuálom. O priečku vyššie má figurovať prepĺňaný model posielajúci najviac 81 kW (110 k) do šesťstupňovej mechanickej prevodovky. Tá bude štandardom aj pri vrcholnej verzii s maximom 96 kW (130 k), pri ktorej však možno siahnuť aj po automate so šiestimi stupňami.

Výber prevodovky nechýba ani pri nafte. V prípade ručného radenia dosahuje výkon 81 kW (110 k) a krútiaci moment 250 Nm, s automatickým ústrojenstvom má Opel kombinovať naladenie produkujúce najvyššie parametre 88 kW (120 k) a 300 Nm. Ceny jednotlivých modelov zatiaľ nepoznáme. Rüsselsheim chce onedlho začať prijímať objednávky, prvé exempláre omladeného modelu Crossland plánuje dodať začiatkom budúceho roka.