Cena ropy Brent zaznamenala počas minulého týždňa pokles o viac ako 7 percent a od tohtoročného maxima sa obchoduje o viac ako 18 percent nižšie. Za pokračujúcim poklesom cien ropy stál nový variant koronavírusu omikron. Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna počas dnešného ázijského obchodovania uviedol, že je pravdepodobné, že v súčasnosti dostupné vakcíny sa stanú neúčinnými proti novému variantu koronavírusu omikron.

Predchádzajúce komentáre generálneho riaditeľa spoločnosti Pfizer naznačili, že posúdenie, či bude súčasná vakcína užitočná v boji proti novým variantom, potrvá približne 2 týždne. Ohľadom variantu omikron je veľa neistoty. Takmer každý súhlasí s tým, že je prenosnejší ako predchádzajúci variant. Existujú však určité nezhody týkajúce sa závažnosti s niektorými výskumníkmi, ktorí tvrdia, že sa zdá, že spôsobuje len mierne príznaky.

Ak sa však ukáže, že je to naopak – omikron bude spôsobovať horšie prejavy – existuje vysoké riziko zavedenia nových obmedzení, ktoré obmedzia mobilitu. V takomto scenári môže dopyt po rope klesnúť a zastaviť oživenie dopytu po pandémii. Údaje z Rakúska, kde bol uvalený úplný lockdown ukazujú, že mobilita v krajine klesla pod úroveň pred pandémiou.

Analytik spoločnosti XTB, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku by mali v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch zaznamenať pokles od troch do šiestich centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu a dieslu zaznamenali na Slovensku behom minulého týždňa pokles o 0,1 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.