Aféra Dieselgate bola bez pochýb najväčším automobilovým škandálom za posledné roky. Rozsahom prekonala dokonca i blamáž s airbagmi firmy Takata, ktorá sa v minulosti tešila menu renomovanej spoločnosti. Gigantické finančné následky škandálu Volkswagenu vo výške presahujúcej 27 miliárd eur ešte možno taktiež nie sú finálne. O spravodlivosť sa bijú i českí spotrebitelia.

TDI motor
Zdroj: Volkswagen

Postredníctvom spoločnosti Safe Diesel, ktorá zastupuje 2 435 poškodených majiteľov VW, sme sa dozvedeli, že Volkswagen prehral spor s majiteľmi áut preto, že sa stanovenej dobe nevyjadril ku ich žalobe. Súd preto tisíckam majiteľov vozidiel s podvodným softvérom vyhovel a každý z nich by mohol mať nárok na odškodné vo výške približne 8 500 eur (220 000 CZK).

František Honsa, zástupca Safe Diesel, uviedol, že ide o prelom v európskej časti tejto aféry, je to totiž prvý úspech poškodených spotrebiteľov združených v hromadnej žalobe v Európe. Odškodnenie korešponduje s tým, ktoré VW dobrovoľne vyplácal v USA. Okrem čiastky približne na úrovni 8 500 eur tam ešte navyše ponúkol možnosť opravy či spätného odkupu automobilov s upravenými agregátmi.

Spotrebitelia nateraz nemajú vyhraté. Koncern Volkswagen totiž deklaroval, že sa voči zatiaľ neprávoplatnému rozhodnutiu pražského súdu odvolá. Spoločnosť Safe Diesel už okrem prvých 2 435 žalobcov združuje i ďalších, dokopy by malo ísť o viac než 7 000 poškodených spotrebiteľov. Škody sa tento problém zatiaľ netýka, o odškodnení v jej prípade budú súdy rokovať počas jesene.

Zdroj: Filip Kadlečík