TDI motor

Novinky Dostanú odškodné? V ČR za chybné VW až 8 500 €

Foto: Volkswagen

21.6. 2019 10:50 Prelomový verdikt súdu môže v Českej Republike pomôcť tisícom majiteľov Volkswagenov, ktorých sa dotkla aféra dieselgate. Nemecký koncern však ešte nepovedal posledné slovo.

Aféra Dieselgate bola bez pochýb najväčším automobilovým škandálom za posledné roky. Rozsahom prekonala dokonca i blamáž s airbagmi firmy Takata, ktorá sa v minulosti tešila menu renomovanej spoločnosti. Gigantické finančné následky škandálu Volkswagenu vo výške presahujúcej 27 miliárd eur ešte možno taktiež nie sú finálne. O spravodlivosť sa bijú i českí spotrebitelia.

TDI motor
TDI motor
Zdroj: Volkswagen

Postredníctvom spoločnosti Safe Diesel, ktorá zastupuje 2 435 poškodených majiteľov VW, sme sa dozvedeli, že Volkswagen prehral spor s majiteľmi áut preto, že sa stanovenej dobe nevyjadril ku ich žalobe. Súd preto tisíckam majiteľov vozidiel s podvodným softvérom vyhovel a každý z nich by mohol mať nárok na odškodné vo výške približne 8 500 eur (220 000 CZK).

František Honsa, zástupca Safe Diesel, uviedol, že ide o prelom v európskej časti tejto aféry, je to totiž prvý úspech poškodených spotrebiteľov združených v hromadnej žalobe v Európe. Odškodnenie korešponduje s tým, ktoré VW dobrovoľne vyplácal v USA. Okrem čiastky približne na úrovni 8 500 eur tam ešte navyše ponúkol možnosť opravy či spätného odkupu automobilov s upravenými agregátmi.

Spotrebitelia nateraz nemajú vyhraté. Koncern Volkswagen totiž deklaroval, že sa voči zatiaľ neprávoplatnému rozhodnutiu pražského súdu odvolá. Spoločnosť Safe Diesel už okrem prvých 2 435 žalobcov združuje i ďalších, dokopy by malo ísť o viac než 7 000 poškodených spotrebiteľov. Škody sa tento problém zatiaľ netýka, o odškodnení v jej prípade budú súdy rokovať počas jesene.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia