ikona

Novinky Nový trik polície: Pozor na tento nenápadný stĺp

Foto: Auto Bild

26.10. 2018 10:30 V automobilovom priemysle sa všetko neustále posúva dopredu. Zlepšujú sa automobily, ich výbava, bezpečnosť, ale napríklad i policajné radary. Nemeckí muži zákona sa teraz môžu tešiť z nového, takmer "neviditeľného", prírastku.

V polovici októbra sa v uliciach nemeckého Hamburgu objavila šestica záhadných pruhovaných stĺpikov. Vodiči si najskôr neboli istí, o čo presne ide, čoskoro sa to však dozvedeli. Nová vychytávka patrí polícii a nejde len o obyčajný stĺp. Pod povrchom nenápadného zariadenia sa skrýva najmodernejšia technika schopná posielať pokuty i na Slovensko.

Stĺp so štyrmi pásikmi je schopný merať rýchlosť vozidiel vo viacerých smeroch
Stĺp so štyrmi pásikmi je schopný merať rýchlosť vozidiel vo viacerých smeroch
Zdroj: Auto Bild

V Nemecku si už nové policajné zariadenie vyslúžilo označenie “super-radar”, napriek svojej úctyhodnej veľkosti (meria približne dva metre) je totiž stále veľmi ľahko prehliadnuteľné a zároveň i extrémne funkčné. Vďaka laserovej technike dokáže stĺp nielen merať rýchlosť okoloidúcich vozidiel, ale i sledovať priestupky súvisiace napríklad s jazdou na červenú.

Laserové zariadenia strážia vyťažené križovatky a cesty nemeckého prístavného mesta. V roku 2017 sa totiž podľa informácií serveru Mopo.de v uliciach Hamburgu stalo až 1 819 dopravných nehôd, pri ktorých bola hlavným dôvodom vysoká rýchlosť. Nové radary aktuálne možno nájsť na Anckelmannplatz a Sievekings Allee. Okrem toho strážia premávku i na Koppelstraße, Ölmühlenweg, Holstenkamp a Jenfelder Allee.

Tri pásiky znamenajú funkčnosť len pre jeden jazdný smer
Tri pásiky znamenajú funkčnosť len pre jeden jazdný smer
Zdroj: Auto Bild

Jednotlivé stĺpovité radary novej generácie sa od seba odlišujú napríklad i počtom čiernych pruhov. Ak má zariadenie len tri, znamená to, že rýchlosť automobilov meria len v jednom smere. Štyri pruhy však indikujú, že na rýchlosť musia dbať vodiči v oboch smeroch a to i na viacprúdových cestách. Prípadné priestupky sa bezdrôtovo odosielajú priamo na políciu, ktorá ich overí a okamžite posiela na adresu majiteľa vozidla.

Či sa novinka v blízkom čase dostane aj na naše cesty je zatiaľ otázne. Netreba však zabúdať na fakt, že naša polícia testovala sci-fi radar z Nemecka v uliciach Bratislavy len niekoľko mesiacov po tom, ako sa po prvýkrát objavil v zahraničí. Ak v blízkych mesiacoch vedľa cesty zbadáte podozrivý pruhovaný stĺp, radšej si strážte svoje tempo. Inak vám môže prísť pokuta až prekvapivo rýchlo.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia