Dacia Duster

Novinky Nový motor pre Duster? Dacia ho potrebuje ako soľ: Prvé správy vedú k hybridu, majú logiku

Foto: Dacia

16.8. 9:27 Dacii sa darí udržiavať atraktívne nízke ceny, pretože do veľkej miery využíva staršiu techniku firmy Renault. To sa však, zdá sa, čoskoro bude musieť zmeniť.

Viaceré automobilové servery v posledných dňoch informovali o veľkých zmenách, ktoré sa chystajú v Dacii. Tá bude pravdepodobne musieť reagovať na čoraz prísnejšie emisné štandardy a limity. Spravila tak už v posledných mesiacoch, kedy z ponuky vypadla atmosférická jedna-šestka a nahradila ju prepĺňaná jedna-trojka. V portfóliu motorov dnes nájdete dokonca i litrové TCe.

Duster by časom mohol dostať hybridnú verziu
Duster by časom mohol dostať hybridnú verziu
Zdroj: Dacia

Nedá sa povedať, že by Dacia na nároky Európskej únie nereagovala. Teraz to však bude o niečo drahšie. Bloomberg hovorí, že Rumuni by mohli ponúknuť elektrifikovanú verziu Dustera, aby sa v blízkej budúcnosti vyhli mastným pokutám. To si však bude vyžadovať náklady na vývoj, ktoré sa bez pochýb môžu premietnuť do finálnej ceny.

Príde Dacia o status dostupného automobilu? Možno by to tak nemuselo byť, veď v aliancii Renault-Nissan majú skúsenosti s elektrickým pohonom. V najbližších mesiacoch navyše môžeme očakávať viaceré hybridné prírastky v ponuke Renaultu. Okrem Clia piatej generácie bude elektrina pomáhať aj pri pohone nového Renaultu Captur.

V minulosti síce platilo, že Dacia využívala staré pohonné jednotky aliancie, dnes už to však legislatíva neumožňuje. Ide len o náš názor, pokojne sa však môže stať, že Duster dostane vnútornosti z hybridného Capturu či Clia skôr, než by to ktokoľvek očakával. Veď i dnes už ho poháňa motor 1.3 TCe, ktorý slúži napríklad i Mercedesu-Benz. Detaily zatiaľ nie sú isté, je však vysoko pravdepodobné, že i Dacia bude musieť naskočiť na vlnu elektrifikácie.

Video

Diskusia