Už niekoľko mesiacov vieme, že Ford Mondeo má v Európe svoje dni zrátané. Keď sa súčasná generácia prestane vyrábať a predávať, náhrada nepríde. Ford Evos, o ktorom sme si pôvodne mysleli, že ho nahradí zo svojimi crossover vlastnosťami a elektrifikovanou mechanikou, bude v zásade exkluzívny automobil pre čínsky trh. Poriadna hanba, ku ktorej teraz musíme pripočítať vývoj nového Fordu Mondeo, opäť exkluzívne pre Čínu. Ak chcete niekoho viniť, zvaľte to na európsky SUV ošiaľ.

Segment univerzálnych vozidiel strednej triedy sa v Európe takmer úplne zrútil. Autá ako Citroën C5 X nám ukazujú, že premenou na crossover môžu mať nejakú budúcnosť. Rozhodnutie Fordu nepredávať Evos v Európe tiež nemá jasné opodstatnenie, pokiaľ nevyvíja produkt, ktorý by viac vyhovoval európskemu vkusu. Nech je to akokoľvek, Čína a Spojené štáty majú svoju vlastnú horúčku SUV, no naďalej násilne konzumujú tradičné limuzíny. 

Ford Mondeo pre čínsky trh.
Zdroj: Ford

V Spojených štátoch sa Ford vzdal auta svojho života, no v Číne už čoskoro uvedie na trh nový Ford Mondeo. Toto auto už uniklo v online svete a podľa záberov je nám to celkom ľúto. Ford Mondeo budúcnosti zdedil mnoho estetických prvkov z Fordu Evos, ako je mriežka chladiča alebo optika, a integruje ich do tradičnej štvordverovej karosérie. Hoci ide o klasické auto, má určitý objem a nepôsobí mimoriadne nízko. Celkovo má sugestívny dizajn plný osobnosti s organickou a plynulou bočnou líniou a zadnou časťou s výraznou prítomnosťou LED optiky. 

O jeho mechanike zatiaľ nie je viac informácií, ale zdá sa, že za ním stojí EcoBoost 2.0 , čo naznačuje prítomnosť turbo motora. Na rozdiel od 100% elektrického Fordu Evos môže byť k dispozícii aj s motormi s menším objemom a alternatívou plug-in hybridu. Ford Mondeo s elektrifikovanými dieselovými mechanikami by bol skvelou alternatívou k iným európskym sedanom, no zatiaľ je budúcnosť Fordu v tomto segmente vo hviezdach.