V tomto článku sa dočítate:

Už dlhšie sa vedelo, že BMW radu 7 prejde pri prechode na novú generáciu výraznou zmenou. Existovali obavy o tom, či bude nový smer, ktorý si automobilka pri ďalšej evolúcii sedmičky zvolila, ten správny. Od včerajška o nej diskutuje celý internet, no reakcie sú prevažne pozitívne. Pochybnosti sú minulosťou. Vlajková loď bavorskej automobilky vyzerá ako vystrihnutá z budúcnosti. Také sú aj jej technológie.

Kliknite sem a vychutnajte si nové BMW radu 7 vo veľkej galérii.

BMW hovorí, že “po 45 rokoch od debutu BMW radu 7 prichádza siedma generácia tohto modelu na scénu ako najpokročilejšie a najinovatívnejšie vozidlo v luxusnom segmente,” a nie je ťažké mu toto odvážne tvrdenie uveriť. 

Prvýkrát aj ako elektromobil

Nové BMW radu 7 teraz vôbec prvýkrát ponúka na výber spaľovacie motory, plug-in hybridné systémy (s dojazdom do vzdialenosti viac ako 80 kilometrov), ako aj plne elektrický pohon. Stupeň rozmanitosti v portfóliu pohonných systémov je založený na novo vyvinutej flexibilnej architektúre vozidla a zosobňuje globálnu modelovú stratégiu novej generácie BMW radu 7.

Detaily exteriéru elektrickej verzie na videu:

Uvedenie na európsky trh bude spočiatku zahŕňať iba model BMW i7, elektrifikované verzie v tandeme so spaľovacím motorom dorazia začiatkom budúceho roka. V USA, Číne a na ďalších vybraných trhoch budú pri uvedení na trh, okrem plne elektrickej verzie, v ponuke dva modely, každý vybavený benzínovým motorom a 48 V mild hybridnou technológiou s elektromotorom vo funkcii štartér-generátora umiestneným priamo v prevodovke a poháňajúcim kľukový hriadeľ.

Dôležitou vlastnosťou elektrických modelov je možnosť rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom s výkonom až do 195 kW, takže po 10 minútach sa dokáže dojazd zvýšiť až o 170 kilometrov. Nabíjanie zlepšuje možnosť predhriať batériu, aby bola ideálne pripravená na takých nabíjací výkon.

Očakáva sa, že plug-in hybridné verzie nového BMW radu 7 s elektromotorom zabudovaným priamo do prevodovky a benzínovým radovým 6-valcovým motorom budú na mnohých trhoch nasledovať od začiatku roka 2023. Ich systémový výkon sa zvýšil, znížila sa spotreba paliva, zdvojnásobil sa nabíjací výkon a energetická hustota vysokonapäťovej batérie stúpla oproti predchádzajúcim modelom o viac ako 50 percent.

Detaily interiéru elektrickej verzie na videu:

Medzi plug-in hybridmi bude aj prvý model BMW M so šesťvalcovým radovým benzínovým motorom a plug-in hybridným systémom pohonu, ktorý spája výnimočne nízku spotrebu s tradičnými vysokými výkonmi typickými pre vozidlá s označením M. Hneď po uvedení na trh v Európe pribudne verzia s naftovým motorom a mild hybridnou technológiou. Ďalšie varianty plne elektrického BMW i7, vrátane budúceho špičkového modelu BMW i7 M70 xDrive, prídu na trh neskôr.

Súčasťou štandardnej výbavy nového radu 7 je vzduchové odpruženie na oboch nápravách doplnené o adaptívne tlmiče. Na požiadanie sa potom dodáva natáčanie zadných kolies Integral Active Steering a systém Executive Drive Pro s upravenými aktívnymi skrutnými stabilizátormi.