Rýchlosti prevyšujúce 300 km/h boli doteraz medzi

Novinky Bentley má najrýchlejšie SUV na svete

Foto: Auto BILD

7.9. 2015 12:06 Krátko pred premiérou servíruje Bentley ďalšiu upútavku na svoje prvé SUV. Chváli sa v ňom maximálkou, ktorú sme doposiaľ v tomto segmente nevideli.

Bentley vstupuje na neprebádanú pôdu, do segmentu SUV, skutočne razantným spôsobom. Fabrika však počas postupného dávkovania informácií nezabúda, aspoň medzi riadkami, pripomínať, že ani pre ňu nový automobil nezostane jej povesti nič dlžný. V poslednej upútavke ale Angličania prešli od vágnych superlatívov k argumentom najťažšieho kalibru. Nová Bentayga sa totiž pochválila rýchlosťou 301 km/h, čím sa stáva jednoznačne najrýchlejším autom svojho druhu na svete.

Rýchlosti prevyšujúce 300 km/h boli doteraz medzi
Rýchlosti prevyšujúce 300 km/h boli doteraz medzi
Zdroj: Auto BILD

Základom nového Bentley je technika, ktorú už zdieľajú jeho koncernoví súrodenci, veľké SUV značiek VW, Audi a Porsche, ktoré sa medzičasom dožili už svojej tretej generácie. Bentayga pritom dostane len nedávno predstavený motor W12 TSI objemu 6,0 l, ktorý s podporou dvojice turbodúchadiel dosahuje maximálny výkon 447 kW (608 k) a vrchol krútiaceho momentu 900 Nm. Opacha na 21-palcových diskoch s ním dokáže zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 5 sekúnd.

Maximálna rýchlosť pochopiteľne nie je parameter, ktorý by bol pri automobiloch SUV tým najpodstatnejším, z pohľadu prestíže však hrá nemalú rolu. Veď ani najbližší konkurenti na tom nie sú nejako zle. BMW X5 M sa dokáže rozbehnúť na 275 a sesterský Cayenne Turbo S zvláda dokonca 284 km/h. V prípade potreby však budú musieť anglickej novinke obe vyprázdniť ľavý pruh. Samozrejme, dôležité bude, či nakoniec výrobca jeho schopnosti neokreše na tradičných 250 km/h.

Bentayga pokorila tristokilometrovú hranicu stále krytá kamuflážou. Ako bude vyzerať sériová verzia už naznačili fotky jej zmenšeného modelu a nahliadli sme už aj do interiéru. Všetko však bude jasné až budúci týždeň, keď sa vo Frankfurte definitívne odhalí.

Diskusia  ()

Video

Diskusia