Neohrozeným kráľom športovcov značky Nissan je kupé GT-R nadväzujúce na rodinu Skyline GT-R, množstvo fanúšikov však má aj hierarchicky nižšie stojaca línia pokrstená písmenom Z. Jej aktuálny zástupca menom 370Z bude mať čoskoro dvanásť rokov. Čakanie na ďalšiu generáciu už ale nebude trvať dlho, automobilka na ňu aktuálne začína lákať.

Novinku sme mohli po prvýkrát vidieť pred tromi mesiacmi v rámci spotu avizujúceho budúce portfólio tohto výrobcu. Čoskoro sa naň budeme môcť pozrieť lepšie. Nissan totiž zverejnil video, v ktorom mapuje 50-ročnú históriu “Zetiek”. Zároveň ním avizuje odhalenie konceptu Z Proto. Predzvesť nástupcu ikonického športového modelu spoznáme onedlho, jeho debut má prebehnúť 15. septembra.

O japonskom kupé kolujú už nejaký čas viaceré kuloárne informácie. Podľa nich využije vylepšenú platformu typu 370Z, no atmosférický šesťvalec s objemom 3,7 litra nahradí trojlitrovým dvakrát prepĺňaným agregátom. Kombinovať sa má so šesťstupňovým manuálom a automatom s deviatimi stupňami. Hovorí sa o výkone okolo 400 koní, z čoho má vychádzať označenie 400Z. Potvrdiť alebo vyvrátiť tieto detaily by mohla aj premiéra štúdie.