Medzi všetkými informáciami, ktoré Nissan uviedol, vynikajú dve udalosti. Predĺženie dohody s Envision EASC a nadchádzajúce uvedenie elektrického crossoveru, ktorý sa bude vyrábať v závode vo Veľkej Británii.

Proces elektrifikácie prichádza s počiatočnou investíciou spoločnosti Nissan a jej nového partnera Envision AESC, ako aj britskej vlády a mestskej rady Sunderland, vo výške 1,16 miliardy eur. Japonská značka označila tento nový plán ako Nissan EV36Zero a spája stredné a dlhodobé plány, ktoré sa týkajú elektrických áut, obnoviteľných zdrojov energie a výroby batérií.

Údaje, ktoré o svojom budúcom elektrickom automobile Japonci poskytli, sú zatiaľ zahalené tajomstvom, ale zdajú sa byť kľúčové. Okrem toho odhalili obraz, prvý pokrok, ktorý nám poskytuje prvé indície o jeho dizajne a prístupe.

Jedná sa o SUV s karosériou v štýle kupé , ktoré už teraz ukazuje, že jeho predná časť bude čerpať priamo z línií Nissanu Ariya. Spoločnosť potvrdila, že tento nový elektrický crossover bude založený na platforme CMF-EV , presne tej istej, na ktorej Renault oznámil, že bude formulovať svoj nový Renault Mégane, čo naznačuje, že pôjde o automobil obmedzený na segment C.

Plán Nissanu zahŕňa nový crossover aj zelenšie továrne.
Zdroj: Nissan

Elektrické autá s nulovými emisiami a tiež továrne s nulovými emisiami

Spoločnosť Nissan má v úmysle v spolupráci s Envision AESC a mestskou radou v Sunderlande produkovať nielen elektromobily s nulovými emisiami. Zároveň chcú, aby továrne počas výrobného procesu boli miestami bez emisií. K existujúcim fabrikám plánujú začleniť nové veterné a solárne parky. 

Pôvodné plány japonskej firmy naznačujú, že by mohlo vzniknúť až desať nových solárnych parkov, z ktorých by bol jeden s produkciou energie okolo 132 MW ročne. Ide o plán, v ktorom má spoločnosť Nissan zvláštne zastúpenie, ale ktorý pozitívne ovplyvňuje aj ostatné automobilové spoločnosti sídliace v Medzinárodnom parku pre pokročilé výroby v Sunderlande (IAMP).

AESC už má pozoruhodné miesto v spomínanom priemyselnom parku Sunderland, pretože vlastní a prevádzkuje prvý závod na výrobu batérií v Európe, ktorý bol založený v roku 2012 a kde sa vyrábali články, moduly a balenia batérií aj pre Nissan LEAF a eNV200. Celkovo tak poháňali 180 000 elektromobilov, ktoré putovali do 44 rôznych krajín.