ikona

Novinky NEVS dokončil prevzatie aktív Saabu

Foto: Saab

4.9. 2012 3:05 Čínsko-švédska spoločnosť prevzala väčšinu aktív skrachovanej automobilky Saab. Získala práva na značku, no nie na logo.

Čínsko-švédska spoločnosť National Electric Vehicle Sweden (NEVS) dokončila kúpu väčšiny aktív skrachovanej švédskej automobilky Saab. Už čoskoro plánuje opätovne spustiť produkciu, tentoraz elektrických áut. Prvé auto vychádzajúce z technológie Saabu chce na trh uviesť do 18 mesiacov, dodala NEVS.

NEVS kúpila kľúčové aktíva Saabu, ktorými sú vlastná automobilka Saab Automobile vrátane hlavného závodu v Trollhättane, ako aj divízie Saab Automobile Powertrain a Saab Automobile Tools, začiatkom leta po tom, ako sa automobilke nepodarilo nájsť investora. Švédska firma, ktorá sa dostala do finančných problémov, oznámila bankrot v decembri minulého roka. Spoločnosť NEVS bola vyhlásená za nového majiteľa hlavných aktív Saabu v júni tohto roka.

K dokončeniu kontraktu došlo po tom, ako sa vedenie NEVS dohodlo s výrobcom nákladných áut Scania a výrobcom vojenskej a leteckej techniky Saab AB na práve označovať nové autá značkou Saab. Značku totiž vlastnili všetky tri firmy, ktoré boli kedysi súčasťou jednej spoločnosti. Na druhej strane logo, ktoré predstavuje hlava mýtickej bytosti gryfa, však NEVS na svojich autách používať nemôže.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

(TASR)

BANNER300

Diskusia  ()

Video

Diskusia