Novinky Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Foto: Dreamstime

18.12. 2018 9:00 Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža sa bude zotavovať dlhšie, než pôvodne očakávala.

Nemecký automobilový priemysel sa bude zotavovať pravdepodobne dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na raste nemeckej ekonomiky, keďže automobilový priemysel je pre ňu kľúčový. Uviedla to v najnovšej mesačnej správe nemecká centrálna banka Bundesbank.

Produkcia v nemeckom automobilovom priemysle zaznamenala v 3. kvartáli pokles, čo je dôsledok zavedenia nových emisných testov známych ako WLTP. Pokles produkcie v kľúčovom odvetví stiahol do mínusu celú ekonomiku, ktorá v 3. kvartáli zaznamenala medzištvrťročný pokles o 0,2 percenta.

Pôvodne sa očakávalo rýchle zotavenie, najnovšie údaje ale podľa Bundesbank naznačujú, že to automobilovému sektoru bude trvať dlhšie. Okrem toho, zvyšuje sa neistota ohľadne budúcnosti dieselových áut, keďže v Nemecku rastie počet veľkých miest, ktoré začínajú zakazovať naftovým autám vjazd do niektorých lokalít.

"Normalizácia v automobilovom priemysle bude prebiehať pravdepodobne pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo," uviedla Bundesbank vo svojej správe.

Banka už minulý týždeň výrazne skresala prognózu rastu nemeckej ekonomiky v tomto roku. Očakáva, že za celý rok 2018 dosiahne rast nemeckej ekonomiky 1,5 percenta, pritom v predchádzajúcej prognóze počítala ešte s rastom o dve percentá. V ďalších dvoch rokoch očakáva banka mierne zrýchlenie rastu na 1,6 percenta.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia