Novinky Nemeckí vedci: Jemný prach je nebezpečnejší než CO2

Foto: Dreamstime

12.4. 2019 10:00 Nemeckí vedci vo svojej najnovšej štúdii upozorňujú, že pre zdravie ľudí je nebezpečnejší skôr jemný prach, než CO2. Poukazujú aj na to, že zákazy vjazdu nepomôžu, nakoľko prach produkujú aj iné odvetvia, ktoré nikto nereguluje.

Nemecká národná akadémia vied Leopoldina publikovala svoje hraničné hodnoty pre škodlivé látky v ovzduší. Podľa nej sa má politika viac sústrediť na boj proti jemnému prachu ako na oxid uhličitý (CO2). Má sa venovať aj „trvalej zmene“ v doprave.

Spolková vláda požiadala Národnú akadémiu, aby pomohla vyriešiť ostrý spor o zákaze vjazdu áut do centier miest a aby sa diskusia konkretizovala. Národná akadémia uverejnila svoje odporúčania v utorok v Berlíne. Podľa nej je jemný prach oveľa škodlivejší pre zdravie ľudí ako CO2. Vláda by sa podľa odporúčania vedcov mala orientovať na očistenie vzduchu.

Oxid uhličitý môže zhoršovať príznaky astmy spolu s jemným prachom a ozónom. Jemný prach však môže viesť k dýchacím ťažkostiam, ochoreniam srdca a chorobám krvného obehu, ako aj k rakovine pľúc. Z epidemiologických vyšetrení sa dajú vypočítať rozličné údaje o zdravotnom zaťažení. Ide napríklad o výpočet skrátenia dĺžky dožitia vdychovaním škodlivých látok.

V cestnej doprave nie sú spaľovacie motory jediným zdrojom CO2. Jemný prach vzniká aj opotrebovaním pneumatík a pri brzdení. K záťaži prispievajú aj spaľovacie procesy v domácnostiach, na jeho tvorbe sa podieľajú i poľnohospodárstvo a priemysel. Niektoré tieto oblasti sa doteraz neregulujú zákonmi. Vedci žiadajú jednotlivé malé opatrenia. Zákazy vjazdu áut do centier miest pokladajú za menej úspešné.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia