Novinky Nemecké značky nebudú s Trumpom rokovať o obchode

Foto: Dreamstime

4.12. 2018 9:00 Donald Trump koncom novembra pozval do Bieleho domu zástupcov troch najväčších nemeckých automobiliek. Podľa Angely Merkelovej však rokovania nebudú o obchode, keďže Európu v týchto otázkach zastupuje Brusel.

Stretnutie predstaviteľov najväčších nemeckých automobiliek a americkej administratívy naplánované na utorok 4. decembra nebude o obchode. Vyhlásila to v pondelok kancelárka Angela Merkelová a pripomenula, že rokovania o obchodných zmluvách má na starosti Európska únia (EÚ), ktorá rokuje aj v mene Nemecka.

"Nebude to žiadna obchodná záležitosť. O obchodných otázkach rozhoduje Európska komisia za všetky členské štáty," uviedla Merkelová na otázky novinárov na tlačovej konferencii v Berlíne. "Ale nemeckí výrobcovia automobilov alebo nemecké firmy sú veľkými zamestnávateľmi v Spojených štátoch amerických, takže je určite dôvod hovoriť s americkou administratívou o otázkach, ako vidia investície a budúcnosť ako americkí zamestnávatelia," dodala.

Predstavitelia automobiliek Volkswagen, BMW a Daimler dúfajú, že im rokovania v USA pomôžu "odohnať" hrozbu ciel na dovoz áut z Európy. Ale sami zároveň upozornili, že nemôžu rokovať v mene celej EÚ.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia