Novinky Nemci čoraz viac obľubujú kompaktné SUV

Foto: Soňa Zverková

24.6. 11:00 Obľuba SUV, najmä tých kompaktných, neustále rastie. V prvom štvrťroku prvýkrát tvorili viac než tretinu predaných vozidiel a ich predaj bude aj naďalej narastať.

Väčšina v Nemecku predaných športovo-úžitkových vozidiel (SUV) má dĺžku približne ako VW Golf. Podľa odborníka na automobilový priemysel Ferdinanda Dudenhöffera z Univerzity Duisburg-Essen "52 percent všetkých novoregistrovaných SUV v Nemecku v prvých štyroch mesiacoch malo dĺžku ako Golf alebo menej".

Hoci 75 percent z nich je širších, no označovať tieto SUV ako "obrovské monštrá" je podľa neho nesprávne, čím reagoval na kritiku vysokej spotreby a vysokých emisií oxidu uhličitého (CO2).

Trhový podiel kompaktných SUV v prvých štyroch mesiacoch prvýkrát prekročil 30 percent. Dudenhöffer uvádza, že SUV sa medzičasom stalo autom bežného motoristu a žiadna iná forma karosérie nemá taký vysoký podiel súkromných vlastníkov. Firemné registrácie tvoria u verzie kombi 40 percent, limuzín 30 percent a SUV len 21 percent. Pohon všetkých kolies má v súčasnosti len 42 percent SUV a trend klesá.

Prekvapujúci je fakt, že v prípade značky Jaguar predstavuje až 70 percent predaných áut SUV, u Volva je to 68 percent. Aj u značiek Alfa-Romeo, Rolls-Royce, Porsche, Lamborghini a Maserati je každé druhé auto predané v Nemecku práve SUV. Pod priemerom sú VW s 24 percent a Mercedes s 21 percent.

Z celkovo 1,190 milióna registrácií v prvom kvartáli predstavovali SUV 372 262 (31,3 percenta). Dudenhöffer očakáva, že do konca roka SUV prvýkrát prekonajú miliónovú hranicu a koniec tohto trendu je v nedohľadne. Vo Švajčiarsku tvoria SUV už 44 percent predaja a v USA sa klasické osobné auto považuje za "vymierajúci druh".

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia