Európska Únia pokračuje v plánovaní svojej stratégie, ktorej hlavným cieľom má byť príprava na možné škrty v dodávkach energie. Podľa poslednej tlačovej správy Európskej komisie využíva Kremeľ vývoz plynu ako zbraň. Riešenie vidí v tom, že znížime spotrebu energie a nájdeme energetické alternatívy aj pre väčšie krajiny, medzi ktoré patrí aj Nemecko. Momentálne je to už existenčná otázka až do takej miery, že by mohla narušiť niektoré dogmy nemeckej politiky.

Asi každý motorista aj nemotorista vie, že symbolom Nemecka a zdrojom mnohých videí na YouTube sú slávne diaľnice bez obmedzení. Ide o jednu z mála krajín na svete, kde môžete legálne jazdiť akoukoľvek rýchlosťou, pokiaľ to teda umožňuje premávka a neohrozuje iných účastníkov cestnej premávky. V podstate máte slobodu, ale ako vodič musíte byť zodpovedný za svoje činy.

Nemecká diaľnica.
Zdroj: Archív

V hre je ďalšia dilema

Minister financií Christian Lindner varoval, že krajina je na pokraji veľmi vážnej hospodárskej krízy a vláda musí preskúmať všetky spôsoby, ako vyplniť medzery v zásobovaní energie. Nemecko by tým pádom mohlo zastaviť svoju jadrovú odstávku a predĺžiť životnosť troch stále aktívnych jadrových elektrární, ktoré poskytujú krajine približne 11 % elektriny a ktorých uzavretie bolo naplánované do konca tohto roka.

Obmedzenia rýchlosti výmenou za rozšírenie jadrovej energie

Hoci, zdá sa, jedinou možnou súvislosťou medzi týmito dvoma udalosťami (uvalením rýchlostných limitov na diaľnici a zastavením zatvárania jadrových elektrární) je naliehavosť, ktorá spôsobila čoraz možnejší scenár energetickej krízy kvôli zníženému dovozu plynu z Ruska, čelíme dvom úzko prepojeným pohybom. Zelení a sociálni demokrati by súhlasili s tým, že sa vzdajú jednej zo svojich "zákazov" a umožnia predĺženie zatvorenia jadrových elektrární, pričom na oplátku dostanú transfer od kresťanských demokratov, ktorí by súhlasili s obmedzením rýchlosti na úsekoch, ktoré doteraz nemali obmedzenia.

Jadrová elektráreň.
Zdroj: Archív

Ak sa však obzrieme späť, uvidíme, že energetická kríza, ktorá je výsledkom februárovej invázie Ruska na Ukrajinu, neurobila nič iné, len urýchlila niektoré dlho plánované udalosti. Zelení už nejaký čas vo svojom programe navrhovali zrušenie neobmedzených úsekov diaľnice a sociálni demokrati, ktorí vo svojich programoch uvádzali environmentálne obavy, boli tiež za zavedenie rýchlostných obmedzení.
Kresťanskí demokrati, ktorí by teraz mohli akceptovať návrh na zavedenie rýchlostných limitov výmenou za predĺženie životnosti jadrových elektrární. Len pre informáciu, doteraz obhajovali úseky bez rýchlostných obmedzení na diaľnici na základe „slobody pohybu".

Zatiaľ čo sa Európska únia snaží dosiahnuť maximálny možný konsenzus o opatreniach, ktoré obhajujú znižovanie energetickej spotreby členských krajín a predvídajú možný ruský výpadok plynu, všetko nasvedčuje tomu, že Nemecko sa bude musieť veľmi skoro rozhodnúť a oznámiť, či "oživí" jadrové elektrárne, ktoré sú stále aktívne a ak áno, tak či príde o jeden zo svojich symbolov, ktoré ho preslávili po celom svete - úseky diaľnic bez rýchlostných obmedzení.