ÚVZ priznáva, že v týchto dňoch dostáva množstvo otázok o „záhadných“ žltých povlakoch na autách, parapetoch či okrajoch mlák. Odborníčka RNDr. Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici však tvrdí, že sa netreba ničoho obávať. „Patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne. Peľový poprašok pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery,“ upokojila.

Viac obrázkov si viete pozrieť v galérii TU.

Odborníčka zároveň potvrdila, že peľu je tento rok viac ako po minulé roky. „Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so „semennými rokmi“ – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši - a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ hovorí RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.

Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Pri silnejšom vetre je k nám peľ prinášaný na veľké vzdialenosti aj z iných lokalít.

ÚVZ dodáva, že v tomto prípade nejde o peľ z repky olejnej, nakoľko repka patrí medzi hmyzom opelivé rastliny, nemá až takú veľkú produkciu peľu. Peľ repky je ťažký, lepivý a prispôsobený na prenos hmyzom. Takýto peľ sa vyskytuje v ovzduší len ojedinele v malom množstve.

V článku nižšie nájdete niekoľko tipov, ako umyť auto tým správnym spôsobom:

Ak patríte medzi alergikov, alebo vás zaujíma množstvo peľu v ovzduší z iných dôvodov, sledujte pravidelné peľové spravodajstvo ÚVZ, ktoré zabezpečuje šesť monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline, pracujúcich pod gesciou verejného zdravotníctva. Podrobné a pravidelne aktualizované informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov v regiónoch Slovenska, ako aj a prognózy na najbližšie obdobie, nájdete na www.uvzsr.sk, www.vzbb.sk a na www.pelovespravodajstvo.sk.