Kráľom luxusu v športovo-úžitkovom segmente sa vlani stal Rolls-Royce Cullinan, s ktorým sme už mali nedávno česť zoznámiť sa osobne. Z hľadiska rýchlosti získalo titul Lamborghini Urus koncom roka 2017. No nebolo tak dávno, keď oba primáty držalo Bentley Bentayga. Jeden sa mu teraz podarilo prinavrátiť do svojich rúk. Britský model je opäť najrýchlejším SUV sveta, no len tesne.

Bentley si berie späť svoj titul, Bentayga Speed dosiahne až 306 km/h
Bentley si berie späť svoj titul, Bentayga Speed dosiahne až 306 km/h
Zdroj: Bentley

Automobilka spadajúca pod skupinu Volkswagen deklarovala, že navonok vážne súperenie medzi koncernovými značkami nevzdáva. Odhalila silnejšiu verziu svojho obra nesúcu prívlastok Speed. Využíva upravenú verziu šesťlitrového motora W12 s dvomi turbodúchadlami, ktorý dosahuje najvyšší výkon 467 kW (635 k) a nezmenený krútiaci moment 900 Nm.

Tieto parametre stačia honosnému SUV na dosiahnutie rýchlosti 306 km/h, má teda o jeden jediný bod viac než Urus. Z hľadiska akcelerácie však Angličan na talianskeho súpera nemá. Zaostáva o tri desatiny, na šprintérsku stovku teda potrebuje 3,9 sekundy. To je o dve čísla menej než v prípade štandardného modelu Bentayga. Súčasťou zmien bolo ladenie výfuku, ktorý má znieť lepšie.

Silnejšia verzia má špecifické kolesá a označenia na predných dverách
Silnejšia verzia má špecifické kolesá a označenia na predných dverách
Zdroj: Bentley

Popri motore sa konštruktéri venovali aj osemstupňovej automatickej prevodovke, Bentley dostalo aj tuhšie pruženie, upravený jazdný režim Sport či doposiaľ najväčšie karbónovo-keramické brzdy použité na autách danej značky. Okrem toho roluje SUV na nových 22-palcových diskoch kolies. Navonok ho taktiež charakterizujú svetlomety s tmavým pozadím, čierna výplň grilu a predného nárazníka či označenia Speed na predných dverách, najmä však upravený bodykit.

Bentayga Speed má vpredu centrálny spodný panel lakovaný farbou karosérie namiesto pôvodnej striebornej. Okrem toho disponuje spojlerom, na ktorý nadväzujú nadstavce prahov a modifikovaný zadný nárazník. Dielce pripomínajú prvky dostupné v balíku Mulliner. Ten obsahuje aj strešné krídlo na troch nožičkách, no v prípade silnejšieho variantu je použitý mohutnejší a viac zaoblený dielec.

Podpisy modelu Speed neobišli ani interiér luxusného britského SUV
Podpisy modelu Speed neobišli ani interiér luxusného britského SUV
Zdroj: Bentley

Zásahy neobišli ani interiér, ktorý štandardne pokrýva takmer výhradne koža. Dvojfarebné čalúnenie novinky ju kombinuje s Alcantarou. Tú nájdeme na spodnej časti palubnej dosky i sedadlách označených nápisom Speed, ktorý je okrem toho aj na karbónovom paneli pred spolujazdcom. Zdobí taktiež vnútorné prahy. Inak nedošlo zvnútra k žiadnym zmenám, no cena za jeho obývanie určite narástla. Presnú sumu asi Bentley zverejní počas premiéry SUV na ženevskom autosalóne.

Zdroj: Marek Pokrývka