Už ubehlo bezmála osem rokov od okamihu, kedy Peugeot predstavil model 308 druhej generácie. Jeho príchod vtedy v motoristickom svete poriadne zarezonoval, veď v marci 2014 si vozidlo na ženevskom autosalóne privlastnil titul európskeho automobilu roka. Zvíťaziť dokázal v konkurencii modelov ako sú BMW i3 či Tesla Model S. Odvtedy sa po svete predalo sedem miliónov kusov tohto kompaktného hatchbacku či kombi. Druhá generácia modelu 308 mala na dnešnú dobu netradične dlhý životný cyklus. No zdá sa, že čakanie sa oplatilo. V poradí tretie vydanie tristoosmičky fascinuje už na prvý pohľad.

V súvislosti s generačnou obmenou treba vyzdvihnúť fakt, že na dizajne 308 je badať kontinutu - napríklad mohutný C-stĺpik a celá oblasť v jeho okolí vyzerajú takmer identicky, ako v prípade dosluhujúceho automobilu. Podobnosť z hľadiska proporcií nie je náhodná, rovnako ako druhá generácia, aj trojka stojí na platforme EMP2. Napriek rovnakým základom je však novinka väčšia v každom dôležitom smere - dosahuje dĺžku 4 367 mm (+ 114 mm), šírku 1 804 mm (+ 48 mm) a rázvor 2 675 mm (+ 55 mm). Naopak, vďaka výške 1 441 mm (- 16 mm) bude vozidlo sedieť bližšie k zemie, čo by malo mať pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti, ale aj výzor.

Peugeot 308.
Zdroj: Peugeot

Práve dizajn exteriéru je prvou silnou stránkou novej generácie Peugeotu 308. Vozidlo je jasne formované faceliftovaným SUV 3008, najmä v oblasti čelnej masky. Po novom však už Peugeot konečne zavádza aj matrix LED technológiu (aktívne tieňovanie okolitých automobilov za tmy pri spustených diaľkových svetlách), tretia tristoosmička teda dostane najlepšie svetlá v histórii francúzskeho výrobcu.

Peugeot 308.
Zdroj: Peugeot

Profil je až prekvapivo podobný dosluhujúcemu vozidlu, no nie v zlom - je skvelé, že Peugeot zachováva odkaz minulosti. Zadok je naproti tomu úplne nový, čierne koncové svetlá s úzkymi LED pásikmi vyzerajú fantasticky, rovnako aj horizontálne členenie koncovej časti. Mimochodom, všimnite si, že nové logo automobilky sa dostalo aj za predné kolesá. Peugeot nový emblém vystavuje na obdiv s hrdosťou. Novinka sa okamžite po svojom príchode zaraďuje medzi najpríťažlivejšie automobily svojho segmentu. Súhlasíte?

Anketa: Patrí nový Peugeot 308 medzi najkrajšie autá segmentu kompaktných hatchbackov?