Tesla Model S

Novinky Tesla uvádza najdostupnejší Model S

Foto: Tesla Motors

10.6. 2016 14:02 Nová verzia elektrického liftbacku poskytuje akčný rádius necelých 340 kilometrov, v prípade vyhotovenia 60D je to o desať viac.

Najvýraznejšou hybnou silou vo svete elektromobilov je momentálne firma Tesla Motors. V ostatnom čase rozvíril mediálny priestor najmä debut jej novinky Model 3, no kalifornská fabrika nezabúda ani na väčšie vozidlo označené písmenom S. To nedávno zmodernizovala. Krátko po decentných vizuálnych zmenách rozširuje portfólio a uvádza najdostupnejší variant vozidla.

Tesla Model S 60 nesie základnú cenu 66-tisíc dolárov
Tesla Model S 60 nesie základnú cenu 66-tisíc dolárov
Zdroj: Tesla Motors

Elektrický liftback prichádza so štítkom 60, za ktorým by sa teoreticky mala skrývať batéria s kapacitou 60 kWh. Nie je to však pravda. Tesla totiž siahla po už používanom 75 kWh akumulátore, pričom jeho možnosti škrtí softvérovo. Toto riešenie zvolila z dôvodu výrobných nákladov. Limitovaná zásobáreň energie poskytuje akčný rádius necelých 340 kilometrov, v prípade vyhotovenia 60D s pohonom oboch náprav je to o desať viac.

Model S 60D je okrem väčšieho dojazdu aj rýchlejší než verzia s elektromotorom vzadu. Zrýchlenie na 60 míľ za hodinu (96 km/h) mu trvá 5,2 sekundy, štandard na to potrebuje o tri desatiny viac. Maximálne tempo je hodne 210 km/h. Tesla Motors však tieto parametre dokáže zlepšiť: po odblokovaní kapacity batérie sa limit posunie na 225 km/h a rádius na 400 km, resp. 415 kilometrov.

Nové vyhotovenie je od špičkovej verzie výrazne lacnejšie
Nové vyhotovenie je od špičkovej verzie výrazne lacnejšie
Zdroj: Tesla Motors

Samozrejme, za túto dodatočnú softvérovú úpravu si kalifornská firma účtuje nemalé peňažné prostriedky. Jej cena je 9-tisíc dolárov, čo je takmer 8-tisíc eur. Ak sa zákazník rozhodne pre verziu s 75 kWh rovno pri kúpe, ušetrí zhruba päť stovák. Najpodstatnejšou informáciou je však štartovacia priečka. Model S 60 nesie základnú cenu 66-tisíc dolárov, čo je v prepočte asi 58 200 eur. Od špičkovej verzie P90D je nové vyhotovenie naozaj výrazne lacnejšie.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia