Americká automobilka Rivian má po viac ako mesiaci na burze za sebou horskú dráhu. Ceny akcií nového výrobcu elektrických SUV vozidiel sa stihli takmer zdvojnásobiť a následne prepadnúť pod pôvodnú úroveň.

Potvrdili sa tak predpovede niektorých analytikov, ktorí naznačovali, že raketový nástup a výkon akcií nezodpovedal novej trhovej hodnote spoločnosti, ktorá vyrobila niekoľko stoviek vozidiel.

Ohľadom vývoja krátko po začatí obchodovania akcií na burze Nasdaq sa stihol vyjadriť aj konkurent Elon Musk. Ten vtedy uviedol, že kľúčovými pre trvalý rast cien akcií bude až zvládnutie masovej výroby, potvrdenie nových objednávok a vyrovnaný cash flow. „To je ten skutočný test," uviedol na margo novej automobilky Rivian a jej vstupu na burzu zakladateľ spoločnosti Tesla.

Akcie v prepade

A v mnohom mal jeden z najbohatších ľudí na svete pravdu. Nový výrobca terénnych elektromobilov Rivian totiž vstúpil na burzu vo veľkom štýle a prekonal očakávania mnohých investorov aj analytikov.

R.J.Scaringe, Rivian
Zdroj: archív Kent Nishimura

Jeho akcie vzrástli v prvých dňoch o viac ako 25 percent, čo značku a spoločnosť posunulo v trhovej kapitalizácii na druhú priečku amerických výrobcov áut. Nová značka tak bola poľahky cennejšia ako tradičné americké automobilky Ford či GM. 

V prvotnom úpise Rivian získal až 11,9 miliardy dolárov a počas prvých týždňov dní obchodovania dosiahli akcie enormný rast. Hodnota akcií z prvotného úpisu sa nakoniec zdvojnásobila.