MINI väčšinou ukazuje koncepty, z ktorých sa následne vykľuje sériový produkt. Občas ale prichystá aj niečo viac sci-fi. Do extrému to dostala štúdia Vision Urbanaut predstavená v týchto dňoch, s produkčnými plánmi má evidentne pramálo spoločného. Je to akési MPV zo vzdialenej budúcnosti.

Toto vozidlo má minimalistické krivky karosérie. Vo vrchnej časti je bohato presklená, spodné partie obsahujú veľmi jednoduché panely bez ozdôb či dokonca svetiel. Namiesto toho je tvár MINI posiata drobnými diódami. Tie dokážu vytvoriť rôzne motívy, vrátane oválov typických pre aktuálne modely britskej značky. Rovnako je to v prípade zadných partií. LED technológiu obsahujú aj disky kolies, ktoré majú nevšedné farebné obutie.

Vision Urbanaut je pohľad na možnú budúcnosť osobnej dopravy.
Zdroj: MINI

Futuristický van nemá na ľavej strane žiadne dvere, vpravo uprostred sú jedny posuvné. Okrem toho má aj výklopné čelné sklo. To zabezpečí dostatok čerstvého vzduchu v interiéri, keď je vozidlo zaparkované. Vision Urbanaut totiž nie je určený výhradne na transport. Je to van, ktorý poslúži aj ako pouličná obývačka. Vďačí za to variabilnému interiéru.

MINI je štvormiestne, ale nemá klasické sedadlá. Najbližšie je k tomu to vodičove. Možno ho však otáčať, pričom palubná doska sa dokáže spustiť dole a spolu so sedačkou spolujadzca vytvoriť rohový gauč. Obdobne sú na tom zadné pozície. V interiéri má hrať prím komfort, ku ktorému môžu prispieť svetlá, vône i hudba. Povrchy pokrýva najmä textil či korok.

Palubná doska sa so sedadlom spolujazdca dokáže premeniť na gauč.
Zdroj: MINI

Zvolené materiály odrážajú ekologickú náturu konceptu a korešponduje s ňou čisto elektrický pohon. O ňom britská automobilka žiadne technické detaily nezverejnila. Vieme akurát, že vozidlo je schopnú fungovať autonómne i poslúchať povely šoféra. Ten má mať okrem vysúvateľného volantu a pedálov k dispozícii minimalistický displej so základnými informáciami. Vision Urbanaut prezentuje viacero pekných myšlienok, na ich realizáciu si ale iste dlho počkáme.