ikona top

Novinky MINI a Rolls-Royce vytvorili luxusné miniauto

Foto: MINI

16.4. 2011 2:00 Materský koncern BMW Group v Šanghaji predstaví MINI, oblečené do šatu svojho najväčšieho príbuzného Rolls-Royce.

Celý a presný názov tejto špeciálnej verzie znie MINI INSPIRED BY GOODWOOD. Meno tohto anglického mesta sa spája s exkluzívnym festivalom rýchlosti (Goodwood Festival of Speed), ale z tohto pohľadu je dôležité hlavne to, že tam sídli výrobca superluxusných automobilov tradičnej značky Rolls-Royce. A keďže má spoločného nemeckého majiteľa s ďalšou anglickou ikonou MINI, mohlo vzniknúť niečo takto exkluzívne šialené.

MINI INSPIRED BY GODDWOOD – to je celý a presný
MINI INSPIRED BY GODDWOOD – to je celý a presný
Zdroj: MINI

Nové špeciálne MINI, nazvime si ho skrátene MINI Goodwood, je reálne vybavené množstvom prvkov, ktoré sú typické pre Rolls-Royce, alebo dokonca exkluzívne vyhradené pre túto značku. Nájdete ich v exteriéri aj v kabíne. Ich zoznam je dlhý a ich spoločnou misiou je vytvoriť najexkluzívnejší malý automobil, aký nájdete na tejto planéte.

Exteriér á la Rolls-Royce

Vonkajší vzhľad prerobiť nie je ľahké, nejaký ten Rolls-Royce sa však dostal aj sem. Konkrétne: goodwoodske MINI je lakované špeciálnou čiernou metalízou Diamond Black, ktorá je vyhradená exkluzívne a výlučne iba pre Rolls-Royce.

Čiernu metalízu Diamond Black nájdete iba
Čiernu metalízu Diamond Black nájdete iba
Zdroj: MINI

Do vonkajšieho celku elegantne zapadajú aj viaclúčové disky kolies s priemerom 17 palcov. Rolls-Royce, teda jeho domovské mesto, sa dostalo aj na štítky pri bočných smerovkách, ktoré nesú nápis Inspired by GOODWOOD. Ten vás víta aj na prahových lištách, to už sa ale presúvame do kabíny. A tu je toho podstatne viac.

Interiér á la Rolls-Royce

V kabíne si mohli tvorcovia tohto exkluzívneho špeciálu už ozaj popustiť uzdu. Punktičkársky sa pohrali s farebnou schémou. Viaceré komponenty sú ladené do odtieňa Cornsilk (kukuričný hodváb), exkluzívneho pre Rolls-Royce. Nájdete ich na palubnej doske, výplniach dverí, sedadlách s koženým čalúnením Lounge, na čalúnení strechy a dokonca aj na koberčekoch. Tie sú však extra témou.

Do vysokých vlnených kobercov sa vám topánky
Do vysokých vlnených kobercov sa vám topánky
Zdroj: MINI

Typické pre Rolls-Royce sú vlnené koberčeky, teda v jeho prípade už skôr koberce, s obzvlášť hustým a vysokým vlasom. V menšom vydaní, ale v rovnakej kvalite, ich nájdete aj v MINI Goodwood.

Vo výpočte ušľachtilých materiálov v interiéri môžeme pokračovať na centrálnej časti palubnej dosky, z ktorej žiari exkluzívne pravé orechové drevo. Keď siahnete na čalúnenie strechy či slnečné clony, váš hmat sa poteší pre zmenu prvotriednym Rolls-Royce kašmírom.

Najvyšší štandard kvality a luxusu: originálne
Najvyšší štandard kvality a luxusu: originálne
Zdroj: MINI

Špičková technika

Ak si odmyslíme takmer až pretekársky ladený John Cooper Works, tak konštatujeme, že špeciál Goodwood je postavený na tom najdynamickejšom, čo MINI ponúka. Jeho základom je trojdverový Cooper S. To pod prednou kapotou znamená 1,6-litrový štvorvalec s priamym vstrekovaním, prepĺňaním typu twin-scroll a maximálnych výkonom 135 kW/184 k.

Východiskové MINI Cooper S má na prednej kapote
Východiskové MINI Cooper S má na prednej kapote
Zdroj: MINI

To najlepšie z techniky sa dostalo aj do výbavy špeciálu. Samozrejmosťou sú adaptívne xenónové svetlá či audiosystém MINI Visual Boost s reprosústavou prestížnej high-end značky Harman Kardon. O prvkoch ako sú napríklad parkovacie senzory, zrejme ani nemá význam hovoriť.

Limitovaná séria

Nechceme vás strašiť, ale ak chcete toto auto vidieť vo svojej garáži, bude zrejme potrebná značná dávka šťastia. MINI Goodwood sa totiž vyrobí v exkluzívnej sérii iba 1000 kusov. Schádzať bude z produkčnej linky továrne MINI v Oxforde. Okrem prísneho kvalitatívneho dohľadu materského BMW Group aj pod akostným drobnohľadom pánov z goodwoodskej továrne Rolls-Royce.

Na tejto fotografii autor možno trochu prehnal
Na tejto fotografii autor možno trochu prehnal
Zdroj: MINI

Video

Diskusia