Mercedes-Benz modernizuje svoje kompaktné automobily. Elegantná trieda A a rodinná trieda B dostávajú vizuálne nenápadný facelift, aj po troch rokoch od uvedenia je ich vzhľad i koncepcia kabíny stále aktuálna. Veľké zmeny nie sú nevyhnutné. Update sa preto prejaví predovšetkým na technologickej úrovni modelov.

Dizajn triedy A sa výraznejšie nemení, facelift spoznáte najmä podľa upravenej LED architektúry predných i koncových svetiel. Tí pozornejší by si pod zadnými všimli aj prepracovaný difúzor. V kabíne zasa pohľad upúta volant novej generácie, ten už poznáme z iných modelov značky. V podobnom duchu sa nesie aj facelift triedy B.

Mne oči okamžite zablúdili na centrálnu konzolu, ktorá má jednoduchší dizajn a ponúka viac odkladacieho priestoru. Touchpad je už minulosťou. Modernizácia do interiéru zavádza viac elementov vyrobených z recyklovaných plastov. Druhotné využitie našli napríklad na jednotlivých častiach sedadiel.

Trieda A po modernizácii v základe ponúkne viac vybavenia. Nebude jej chýbať cúvacia kamera, USB porty či kožou potiahnutý volant. Spolu s najnovšou verziou systému MBUX ponúknu kompakty s trojcípou hviezdou na kapote aj modernizované užívateľské prostredie rozmerných obrazoviek s novými farbami a dizajnom. 

Pozrite si faceliftované modely v galérii, kliknite sem

Začiatkom roka 2023 by mala byť trieda A dostupná aj so snímačom odtlačku prsta, ktorý bude slúžiť na identifikáciu a autorizáciu vodiča. Zaujímavou novinkou sú posilnené USB-C porty s rýchlejším nabíjaním. Medzi technologické vylepšenia patrí aj komfortnejší asistent pre udržiavanie v jazdnom pruhu s jemnejšími reakciami.

Z hľadiska pohonov sa kladie dôraz na benzínové pohonné jednotky, ktoré boli kompletne elektrifikované mild hybridným systémom. Vďaka 48 V batérii majú spaľovacie motory v niektorých situáciách k dispozícii 10 kW (14 k) výkonu navyše. Od tejto zmeny možno očakávať najmä plynulejší chod pohonu a mierne vyššiu efektivitu. Plug-in hybrid je mierne výkonnejší a po novom zvláda aj nabíjanie výkonom 11 kW na domácom wallboxe. V prípade DC nabíjania zvláda výkon 22 kW.

To, čo platí pre triedu A, Mercedes-Benz aplikuje aj v triede B. Až na detaily sa dvojica kompaktov mení rovnakým spôsobom. Ktorý z dvojice modelov by ste si vybrali?

Anketa: Ktorý z tejto dvojice modelov by ste si vybrali?

Mohlo by vás zaujímať: