ikona

Novinky Mercedes-Benz spustil predaj modelu EQC

Foto: Mercedes-Benz

13.5. 15:53 Elektromobil bude v základnej verzii lacnejší než súper od Audi, na obe autá má byť od decembra opäť ponúkaná štátna podpora.

O plánoch nemeckej značky Mercedes-Benz na vstup do rozrastajúceho sa segmentu elektrických SUV vieme minimálne od roku 2016, kedy v Paríži debutoval koncept Generation EQ. Z neho sa na jeseň minulého roka vykľul sériový produkt. Výrobca ho postupne uvádza do obchodov a momentálne spustil predaj modelu EQC aj na slovenskom trhu.

Na slovenský trh prichádza Mercedes-Benz EQC
Na slovenský trh prichádza Mercedes-Benz EQC
Zdroj: Mercedes-Benz

Luxusný športovo-úžitkový elektromobil bude dostupný s jedinou verziou techniky, zvoliť si možno výhradne štvorkolku dosahujúci maximálny výkon rovných 300 kW (408 k) a krútiaci moment 760 Nm. Tradičná akcelerácia na stovku vďaka tomu zaberie iba 5,1 sekundy. Najvyššie tempo je však relatívne nízke, obmedzovač je nastavený na 180 km/h.

Limit rýchlosti slúži na zabránenie zbytočne veľkému odberu energie z akumulátora. Voľba je aj tu jediná, batéria má kapacitu 80 kWh. Podľa normy WLTP by to malo stačiť na prejdenie 416 km. Reálne číslo bude vo veľkej miere závisieť od trasy a jazdného štýlu, ale tiež využívania klimatizácie či ďalších zariadení. Na rýchlonabíjačke sa má vozidlo nabiť na 80% za 40 minút.

Súčasťou štandardu má byť aj navigačný systém
Súčasťou štandardu má byť aj navigačný systém
Zdroj: Mercedes-Benz

Štandardné vybavenie triedy EQC má zahŕňať množstvo funkcií súvisiacich s elektrickým pohonom, ale tiež plejádu bezpečnostných asistentov a moderný infotainment MBUX s hlasovým ovládaním. Súčasťou štandardu bude navigácia, bezkľúčové rozhranie či zadná kamera. Zákazníci si budú môcť za veľa ďalších prvkov priplatiť, ponuka obsahuje aj vyhotovenie AMG Line.

Neriadené zaškrtávanie jednotlivých opcií môže cenu dostať k magickej 100-tisícovej hranici, no štartovacia kúpna čiastka za elektromobil je o poznanie nižšia. Stanovená je na 76 800 eur s DPH. Mercedes-Benz EQC je teda v základe lacnejší než jeho najbližší konkurent Audi e-tron disponujúci podobnými parametrami, ale odlišným vybavením. Na obe elektrické autá by mal štát poskytovať päťtisícovú podporu. Už v minulosti bola dostupná, vrátiť by sa mala v decembri.

Za základnú verziu si Mercedes pýta 76 800 eur
Za základnú verziu si Mercedes pýta 76 800 eur
Zdroj: Mercedes-Benz

Elektromobil nenájdete v každom showroome trojcípej hviezdy, predávať ho majú len vybrané filiálky siete Motor-Car v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. K vozidlu budú ponúkať viacero servisných programov. Medzi ne patrí aj tzv. dovolenkový balík, ktorý spočíva v zapožičaní auta so spaľovacím motorom na 14 dní v roku za zvýhodnených podmienok.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia