Mercedes-Benz EQS Concept.

Novinky Mercedes-Benz chystá ďalší koncept EQ: Bude z neho najluxusnejší elektromobil sveta?

Foto: Mercedes-Benz

5.9. 9:52 Na premiéru štúdie upozornil Stuttgart fotografiou zahaleného vozidla, no dovolil nám už nahliadnuť dovnútra. Zverejnil obrázky honosného interiéru.

Pred dvomi týždňami odhalil Mercedes-Benz elektrický van EQV, druhého sériového člena batériami poháňanej modelovej rodiny. Naživo ho ukáže vo Frankfurte. Pre túto výstavu pritom automobilka chystá aj ďalší koncept EQ, z ktorého sa taktiež časom s veľkou pravdepodobnosťou vykľuje produkčné vozidlo. Čo to bude?

Stuttgart na premiéru pôvodne upozornil fotografiou zahaleného vozidla, na ktorej bolo pod plachtou vidieť akurát podsvietenú trojcípu hviezdu a niekoľko častí diódových svetlometov. V pozadí sa však črtali tabule so siluetou kupé-sedanu. Tie naznačili, že by mohlo ísť o model EQS tvoriaci vlajkovú loď tejto divízie. Na cestách možno už dlhší čas vídať jeho prototypy.

Pod touto plachtou sa podľa všetkého skrýva koncept limuzíny EQS.
Pod touto plachtou sa podľa všetkého skrýva koncept limuzíny EQS.
Zdroj: Mercedes-Benz

Na odhalenie dizajnu štúdie si ešte pár dní počkáme, Mercedes nám však už prostredníctvom sociálnych sietí dovolil nahliadnuť dovnútra. Zverejnil obrázky honosného interiéru so štvoricou zaujímavo vyzerajúcich sedadiel potvrdzujúcich identitu elektrickej limuzíny. Jednotlivé páry od seba delí mohutný „levitujúci“ tunel, ktorý vpredu plynulo prechádza do minimalistickej palubnej dosky s netradičným tvarom a štíhlymi výduchmi ventilácie. Tá zasa nadväzuje na dvere.

Kabínu pokrýva prevažne dvojfarebná koža, s ktorou kontrastujú lakované panely a početné podsvietené detaily z lešteného kovu medenej farby. Samozrejmosťou je niekoľko displejov. Jeden nahrádza spätné zrkadlo, ďalší má zasa rolu prístrojového panela. Ten je pritom elegantne integrovaný do povrchu palubovky. Susedí s volantom, ktorý má tvar malého zaobleného obdĺžnika. Pravdepodobne z dôvodu jednoduchšieho odpratania sa pri aktivácii autonómneho režimu.

Kabína novej štúdie trojcípej hviezdy má netradičný vzhľad.
Kabína novej štúdie trojcípej hviezdy má netradičný vzhľad.
Zdroj: Mercedes-Benz

Z centrálneho tunela vystupuje masívna dotyková obrazovka multimediálneho systému a jej tvar kopírujú dve ďalšie na dverách. Rovnaký pár sa nachádza aj vzadu. Okrem toho očakávame prítomnosť head-up displeja, ktorý by mohol zaberať veľkú časť čelného skla.

O technickej stránke zatiaľ reálne nevieme nič, neoficiálne sa hovorí o výkone dosahujúcom v prípade špičkovej verzie až 441 kW (600 k) a dojazde 500 kilometrov na jedno nabitie. Na potvrdenie či vyvrátenie týchto čísel si ešte počkáme. Zákulisné zdroje hovoria, že sériový model EQS by mal Mercedes-Benz priniesť v roku 2021. Bude z neho najluxusnejší elektromobil sveta? Zatiaľ tomu všetko nasvedčuje, v najbližšom čase však môže dostať konkurentov z dielne iných špičkových značiek.

Video

Diskusia