Novinky Mazda MX-5 oslavuje milión vyrobených kusov

27.4. 2016 4:00 Prešlo už 27 rokov, odkedy zišla z výrobnej linky prvá Mazda MX-5.

Najpopulárnejší roadster na svete prekročil hranicu jedného miliónu predných kusov. Zamyslime sa, čo stojí za jeho úspechom.

Vtedy to bol celkom risk a koncepcia s motorom vpredu a pohonom zadných kolies nebola pred začiatkom výroby jedinou zvažovanou možnosťou. Nakoniec sa však japonsko-americký tím zhodol na „novodobom Lotuse Elan", a tak sa zrodila prvá generácia dvojmiestneho roadsteru Mazda MX-5 (s označením NA). Hlavnými heslami boli nízka hmotnosť a spoľahlivosť.

 
Mazda MX-5 oslavuje milión vyrobených kusov
 Všetky generácie Mazdy MX-5

Druhá generácia (NB) vychádzala z prvej a šlo hlavne o vylepšenie pôvodného dizajnu. Tretia generácie MX-5 (NC) bola úplne nová a po prvý krát dostupná aj ako verzia s pevnou skladacou strechou. Najnovšia generácia (ND) je opäť bližšie svojim koreňom a váži ledva tonu. A z našej skúsenosti vieme, že nová MX-5 nezostala nič dlžná svojej povesti. Prekvapením však bola tento rok prestavená verzia MX-5 RF.

Milión vyrobených kusov sa môže zdať málo, a ešte spolu za štyri generácie. Áno, v porovnaní s autami ako Toyota Corolla či Volkswagen Golf je to len zlomok. Roadster je však okrajový „žáner" a v krajine ako Slovensko sa predaje podobných áut rátajú skôr v desiatkach ako v tisícoch. Mazda MX-5 si však podľa nás právom našla vo svete obrovský počet fanúšikov. Stačí spomenúť, že v zahraničí je to jedna z najpopulárnejších volieb motoristických novinárov. A to o niečom svedčí.

 
Mazda MX-5 oslavuje milión vyrobených kusov
 Všetky generácie Mazdy MX-5

Pre mnohých je to však stále „kadernícke auto". V preklade to znamená, že si ho zaobstarajú ľudia, ktorým záleží hlavne na výzore. To je voči MX-5 celkom krivda, pretože vďaka vyváženému šasi a zadnému náhonu ide o jedno z najlepšie jazdiacich áut dnes na trhu. A zároveň je to kabriolet. Nie je síce rýchly, ale je to výborné auto na učenie sa. A v zákrutách to s dobrým šoférom za volantom ukáže aj oveľa výkonnejším autám. Nehovoriac o terapeutických účinkoch strechy dole.

Jedno je isté. Mazda MX-5 je auto, ktoré si musíte aspoň raz za život pošoférovať. A to stačí, aby ste ho pochopili. My teda prajeme Mazde MX-5 aspoň jeden ďalší milión vyrobených kusov. Ozaj, a hádajte, čo sa stalo svetovým autom roka 2016...

Zdroj: daniel krnáč

Video

Diskusia