Mazda potvrdila, že pripravuje novú generáciu obľúbeného rodinného SUV CX-5, ktorá by sa mala objaviť v predajniach najskôr v roku 2025. Model CX-5 je najpredávanejším modelom značky Mazda na medzinárodnom trhu. Hoci presný dátum premiéry ešte nebol stanovený, je jasné, že súčasný model CX-5, ktorý bude mať v roku 2025 osem rokov, dostane svojho nástupcu.

Mazda CX-5 a jazero Bajkal
Zdroj: Mazda

Nová CX-5 bude koexistovať s pripravovaným radom šesťvalcových alebo plug-in hybridných SUV značky a to aj vrátane modelu CX-60, ktorého cena by podľa magazínu Drive mala byť o viac než 20 000 eur väčšia ako základná cena CX-5.

Hoci podrobnosti o novom modeli CX-5 nie sú oficiálne potvrdené, magazín Drive informuje, že základná architektúra sa bude podobať súčasnému modelu so štvorvalcovými motormi a možnosťou výberu medzi pohonom predných alebo všetkých kolies. Špekuluje sa však o tom, či nová generácia ponúkne možnosť hybridného pohonu, a ak áno, či pôjde o vlastný systém Mazdy alebo o technológiu pochádzajúcu z prostredia Toyoty.

Toyota vlastní v Mazde päťpercentný podiel a obe spoločnosti v minulosti spolupracovali na spoločných modeloch a hybridných technológiách. Aj tu by toto spojenie dávalo zmysel.

Zameranie Mazdy na hybridné technológie je súčasťou jej širšej stratégie, v rámci ktorej plánuje do roku 2025 uviesť tri elektrické vozidlá, päť plug-in hybridov a päť tradičných hybridov. Hoci sa predpokladá, že súčasný model CX-5 bude nahradený po ôsmich rokoch existencie novou generáciou, očakáva sa, že tá si zachová technický základ súčasného modelu.

Mazda CX-5 Skyactiv-G160 M6 AWD Attraction
Zdroj: Filip Kadlečík

Cieľom má byť udržanie nízkych nákladov. CX-5 novej generácie teda pravdepodobne neprejde na platformu s pohonom zadných a všetkých kolies, ktorá sa nachádza v modeli CX-60 a drahších mild-hybridných alebo plug-in hybridných vozidlách. Alastair Doak, marketingový riaditeľ Mazdy Austrália, potvrdil príchod novej generácie modelu CX-5, ale o možnosti hybridného variantu naďalej mlčal.

Mohlo by vás zaujímať: