Pri uvedení tretej generácie kompaktu Mazda3 z ponuky vypadol športovo ladený model MPS a aktuálna štvorka pokračuje bez neho. Čiastočnou náplasťou je variant vybavený prepĺňaným 2,5-litrovým srdcom. Japonská automobilka ho predstavila začiatkom leta, teraz prichádza v obdobnom vyhotovení aj príbuzný crossover CX-30. Ten sme nedávno testovali s dvojlitrom a systémom 4x4.

Mazda vypĺňajúca medzeru medzi typmi CX-3 a CX-5 dostala špičkový motor s rovnakými parametrami ako hatchback. Štvorvalec teda dosahuje najvyšší výkon 186 kW (253 k) a krútiaci moment 433 Nm, pričom tieto parametre spracúva výhradne šesťstupňový automat. Vozidlo má vo verzii 2.5 Turbo štandardne pohon všetkých štyroch kolies.

Vrcholný model sa v USA začne predávať do konca roka.
Vrcholný model sa v USA začne predávať do konca roka.
Zdroj: Mazda

Crossover zdedil od súrodenca aj poznávacie znaky, okrem štítka Turbo na piatych dverách sú to čierne 18-palcové kolesá a rovnako sfarbené spätné zrkadlá. Vybavenie bude v prípade vrcholného modelu bohatšie než pri slabších exemplároch. Zásadnou nevýhodou je jeho dostupnosť, Mazda ho totiž pripravila prioritne pre Spojené štáty americké. Na európskych trhoch s ním rátať nemusíme.