Nemecký súd rozhodol, že automobilový koncern Volkswagen (VW) musí uhradiť majiteľovi modelu Golf plnú pôvodnú cenu za vozidlo, ktoré si kúpil v roku 2012 pred vypuknutím emisného škandálu. To je tvrdý úder pre VW, ktorý čelí množstvu súdnych sporov s nahnevanými majiteľmi áut.

Hovorca civilného súdu v Augsburgu v piatok potvrdil, že dňa 14. novembra padol verdikt, podľa ktorého sa VW správal nemorálne, keď do svojich vozidiel nainštaloval softvér maskujúci skutočnú hodnotu emisií, aby zvýšil svoj predaj a zisky. Súd nariadil VW zaplatiť majiteľovi pôvodnú cenu takmer 30 000 eur, podľa kópie rozhodnutia, ktorú sa podarilo získať médiám.

Volkswagen podľa svojho vyhlásenia verí, že súd v Augsburgu nesprávne uplatnil zákon a plánuje sa proti nemu odvolať na vyššom regionálnom súde." Podľa nášho názoru neexistuje žiadny právny základ pre sťažnosti zákazníkov. Zákazníci netrpia stratami ani škodami. Vozidlá sú bezpečné a funkčné," uviedol VW vo vyhlásení. Dodal, že doposiaľ bolo vynesených približne 9 000 rozsudkov v súvislosti s jeho škandálom o falšovaní emisií dieselových vozidiel a väčšina sťažností zákazníkov bola neúspešná na okresných aj vyšších súdoch.

VW sa pod tlakom dôkazov na jeseň 2015 priznal, že približne 11 miliónov dieselových vozidiel na celom svete má nainštalovaný softvér, ktorý pri testoch pomáha maskovať skutočné hodnoty emisií škodlivých oxidov dusíka. Nemecký výrobca automobilov zaplatil miliardy eur za urovnanie sporov v USA, kde sa ponúkol, že spätne odkúpi približne 500 000 vozidiel. V Európe ale podobnú dohodu automobilka neuzavrela. Čelí však žalobám investorov aj klientov.

(TASR)