Dnes sa bezpečnosť rieši vo veľkom, no v automobilovom odvetví to tak nebolo vždy, istú váhu si získala až v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy sa začali automobilky vo vyrábaní najbezpečnejších automobilov doslova predbiehať. A dotklo sa to všetkých bez rozdielu, pretože s novým vybavením prichádzajú ruka v ruke nové bezpečnostné normy.

Lucid Motors vytvorilo DreamDrive, ktorý považuje za ultra-intuitívny pokročilý asistenčný systém pre vodiča. Od nás sa žiada, aby sme ho považovali za akéhosi digitálneho druhého pilota, ktorý by mal dokázať upozorniť na akékoľvek nebezpečenstvo. A nielen to, okrem iných funkcií je schopný zapojiť autonómiu a ak vodič nezareaguje, vykoná potrebné manévre auto.

Systém DreamDrive Pro je súhrnnou verziou novej technológie, ktorá zamestnáva až 32 senzorov zabudovaných v celom aute. Vďaka tomuto zabezpečovaciemu vybaveniu môžu kedykoľvek monitorovať celý obvod vozidla. K tomu všetkému sa pridáva rýchla ethernetová sieť, ktorá z neho robí jeden z najkompletnejších a najpokročilejších systémov ADAS súčasnosti.

Lucid Motors
Zdroj: Lucid Motors

Senzory sú dokonale zamaskované v karosérii, ide o štrnásť kamier sledujúcich svetlo, päť radarových jednotiek, štyri kamery s priestorovým videním, ultrazvukové senzory a prvý LiDAR radar inštalovaný v sériovom automobile. Kombinácia týchto prvkov umožňuje systémy zaznamenávať objekty a hrozby, ktoré bežný asistent nedokáže zistiť.

Bez ohľadu na to, aký pokročilý systém vymyslíte, nemá takmer žiadny význam, ak nie je schopný interakcie s vodičom. Rozhranie DreamDrive Pro využíva texty a farby na to, aby poskytlo šoférovi jasné informácie, ktoré sú zobrazené na displeji. Ak by v prípade blížiacej sa kolízie ani to nepomohlo, využíva tiež Surreal Sound, ktorý poskytuje jasné smerové upozornenia cez 21 reproduktorov.

Lucid Motors prekvapivo upustil od plne autonómnej jazdy, aj keď si myslí, že auto by mohlo s týmto systémom vykonávať na diaľku mnoho operácií. Na diaľnici tak kombinuje technológie, ktoré udržiavajú auto v strede jazdných pruhov a v bezpečnej vzdialenosti od prekážok. V nižších rýchlostiach je schopný detekovať pozdĺžne aj paralelné parkovacie miesta, pričom do nich dokáže zaparkovať bez zásahu vodiča.

Lucid Motors
Zdroj: Lucid Motors

Už nežijeme v minulom storočí a výrobcovia vývojom nových technológií a vozidiel neustále zvyšujú pomyselnú latku bezpečnosti. Spoločnosť Lucid Motors predstavila jeden z najvyspelejších elektrických sedanov na svete, ktorý dokáže prejsť na jedno nabitie viac ako 830 kilometrov. V prospech jeho ďalších úspechov svedčí aj starostlivosť o bezpečie posádky.