Uprostred septembra debutoval asi najvážnejší konkurent elektromobilu Tesla Model S, ktorý dokonca vznikol v tesnom susedstve značky vedenej Elonom Muskom. Ide o model Lucid Air. Sériový produkt je takmer identický s dávno prezentovaným prototypom a debutoval v štyroch rôznych variantoch. O tom najdostupnejšom sme sa pôvodne veľa nedozvedeli.

Luxusný elektrický sedan sme po mesiaci bližšie spoznali v základnej verzii, hoci jej predaj sa má spustiť až v roku 2022. Štandardne disponuje menšími 19-palcovými ráfikmi a plechovou strechou namiesto presklenej. No v prvom rade má poháňané výhradne zadné kolesá, na ktoré putuje takmer 500 koní. Americký výrobca prezentuje cifru 480 konských síl, v prepočte do metrickej sústavy má teda Air maximálny výkon 358 kW (487 k). Na jedno nabitie by mal prejsť najviac 406 míľ (653 kilometrov).

Dodávky základného modelu Air sa majú spustiť až v roku 2022.
Dodávky základného modelu Air sa majú spustiť až v roku 2022.
Zdroj: Lucid Motors

Pri prezentácii sériového elektromobilu spomínala kalifornská firma, že základ bude stáť menej než 80-tisíc v americkej mene. Dnes ho prezentuje s cenovkou 69 900 dolárov. Ide však o sumu po štátnej úľave, ktorá dosahuje výšku 7 500 USD. Jej cieľom bolo podliezť hlavného súpera z dielne Tesla Motors. Nateraz stačia záujemcom v USA len tri stovky, za ktoré si možno elektromobil rezervovať.

Lucid Air svojou cenou vyprokoval Teslu k reakcii. Model S stál v najlacnejšej verzii donedávna po odrátaní bonusu rovných 75-tisíc, pred pár dňami sa posunul na 71 990 dolárov. Dnes už pri ňom nájdete cifru 69 420. Za ňou možno vidieť nielen snahu dostať sa pod konkurenta, ale tiež čísla symbolizujúce sexuálnu polohu a užívanie marihuany. Asi nepôjde o náhodu. Elon Musk už totiž svoju lásku k šifrám dokázal tým, že jeho portfólio tvoria autá s označeniami S, 3, X, Y.