Medzi hlavné prekážky v rozšírení elektromobilov patril dlhé roky ich nedostatočný akčný rádius. Situácia sa postupne zmenila a dnes hovoria mnohí výrobcovia o hodnotách presahujúcich 500 či 600 kilometrov na jedno nabitie. Patrí sem aj pripravovaný sedan Lucid Air. V jeho prípade nemá ísť o prázdne sľuby, svoj veľký dojazd demonštruje v praxi na novom videu.

O prvotine ambiciózneho amerického start-upu financovaného najmä čínskymi investormi sme po prvýkrát počuli v roku 2016, odvtedy o nej autori informovali viackrát. Naposledy v súvislosti s uvádzacou verziou Dream Edition. Popri jej avíze sme sa dozvedeli, že vozidlo využije 900-voltový pohonný systém. V minulosti sa hovorilo o výkone zhruba 1 000 koní, zrýchlení na 60 míľ za hodinu (96 km/h) za menej než 2,5 sekundy a najvyššej rýchlosti 380 km/h.

Vo februári sme sa dozvedeli, že akumulátor elektrického sedanu z dielne Lucid Motors bude nakoniec menší než ohlásených 130 kWh. No zvládnuť má ešte viac než pôvodne avizovanú hodnotu 400 míľ (644 km). Dokazovať to majú zábery z testov, počas ktorých prototyp absolvoval cestu z Los Angeles do San Francisca. Trasu pritom zvládol bez dobíjania.

Samozrejme, šoféri mohli na ceste z LA do SF prispôsobiť štýl jazdy maximalizácii dojazdu a okresať ho môžu tiež nižšie teploty než vládnu v slnečnej Kalifornii. Napriek tomu by mal Lucid Air patriť v tomto smere k najlepším sériovým modelom. Jeho finálnu verziu sme mali spoznať už v najbližších dňoch na pôde autosalóna v New Yorku, ten však organizátori presunuli na august. Posun ovplyvnil aj premiéru zaujímavého elektromobilu.