Cena ropy Brent atakovala viacročné maximá. Za nárastom cien stojí jednak ekonomické oživenie, ktoré viedlo k nárastu spotreby ropy, ako aj nedostatok čierneho zlata, keďže kartel OPEC+ zatiaľ neplánuje výraznejšie zvyšovať produkciu, ktorou by uspokojil trh. Dôležitým faktorom, ktorý ženie ceny ropy nahor je energetická kríza, ktorá viedla k prudkému nárastu dopytu po zemnom plyne. Jeho cena sa však zvýšila natoľko, že dodávky zemného plynu do Ázie sú na úrovni ekvivalentu jedného barelu ropy za cenu 150 dolárov. To samo o sebe vedie k postupnému presunu dopytu z plynu na ropu.

Nasledujúci vývoj cien ropy bude do značnej miery závisieť od počasia počas nasledujúcej zimy, ako aj od objemu produkcie elektrickej energie, ktorú dokážu pokryť obnoviteľné zdroje. V prípade negatívnych faktorov však nie je vylúčené, že cena ropy sa dostane nad hladinu 100 dolárov za barel, pričom extrémne negatívny scenár hovorí o tom, že rastúci dopyt po rope z Ázie by mohol za istých okolností vyhnať cenu komodity až k hladine 150 dolárov za barel. V takomto prípade by sme na Slovensku tankovali za viac ako 2 eurá.

Analytik spoločnosti XTB, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku by mali v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch zaznamenať nárast od troch do šiestich centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu zaznamenali na Slovensku behom minulého týždňa nárast o 2,6 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu zaznamenali nárast o 2,4 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždň