Za prestavbu si má mladá spoločnosť účtovať 8 500 eur.

Novinky Lacná cesta k elektromobilu? Ponúkne ju francúzska firma a stáť má len päťtisíc

Foto: Transition-One

9.8. 19:25 Mladá spoločnosť Transition-One chce už v budúcom roku prestavať 4-tisíc starších áut na elektrický pohon, demonštrovala to na hatchbacku Renault Twingo.

Počet elektrických vozidiel dostupných v Európe počas ostatných rokoch rapídne vzrástol a všetko nasvedčuje tomu, že v najbližšom čase bude trend pokračovať. Ich trhový podiel však v raste zaostáva. Nedostatočný dojazd je čoraz menším problémom, brzdou sú skôr oprávnené obavy z nedostatočne pripravenej infraštruktúry, otázny prínos tohto pohonu spoliehajúceho sa na neekologickú výrobu a recykláciu batérií a tiež vysoká kúpna cena.

Za prestavbu si má mladá spoločnosť účtovať 8 500 eur.
Za prestavbu si má mladá spoločnosť účtovať 8 500 eur.
Zdroj: Transition-One

Napriek postupnému poklesu nákladov na akumulátory zostávajú takto poháňané vozidlá stále výrazne drahšie než autá vybavené spaľovacími motormi. Tie však možno v najbližších dekádach vymiznú z niektorých metropol, prinajmenšom z ich centier. Uvažuje o tom viacero rôznych miest. Ich obyvatelia potom nebudú mať na výber, len prejsť na elektrinu. No možno nemusia investovať veľké peniaze. Alternatívou je konverzia existujúceho vozidla, ktorú ponúkne od budúceho roka francúzska firma Transition-One.

Tento start-up plánuje predávať prestavbu starších áut na elektrický pohon, ktorá má zabrať jeden jediný deň. Zatiaľ to demonštroval na naftovom hatchbacku Renault Twingo z roku 2009. Ten vymenil diesel za elektrinu, pričom na jedno nabitie má prejsť 180 kilometrov. Vďačí za to piatim batériovým článkom od dodávateľa Tesla Motors vážiacim dovedna 120 kg.

Mladá spoločnosť vie túto techniku namontovať aj do ďalších malých áut. Menovite ide o Citroën C1, Fiat 500, Peugeot 107, Toyota Aygo a Volkswagen Polo, pričom na oficiálnej stránke pri nich Transition-One komunikuje dojazd iba 100 km a maximálnu rýchlosť 110 km/h. Bude to lacná cesta k elektromobilu? Ako sa to vezme, celé to má stáť 8 500 eur. Po odrátaní štátnej podpory vo Francúzsku to bude päťtisíc.

Kompletná výmena nafty za elektrinu má zabrať jediný deň.
Kompletná výmena nafty za elektrinu má zabrať jediný deň.
Zdroj: Transition-One

V porovnaní s novými modelmi na batérie je to naozaj málo. Na druhej strane, okrem pohonu sa na starom aute nič nezmení. Teda väčšina komponentov žijúcich napríklad dekádu v spaľovacom aute bude nedotknutá. Záujemca o elektrické vozidlo tak síce v tomto prípade zaplatí len zlomok ceny nového, ale taktiež dostane len zlomok z jeho výhod. Vrátane skromného dojazdu.

Na stole je tiež otázka homologizácie či bezpečnosti takýchto prestavieb, nad budúcnosťou projektu preto visí viacero otáznikov. Jeho zakladateľ Aymeric Libeau mu však verí. Aktuálne chce zohnať 6 miliónov eur na stavbu továrne, v ktorej chce už na budúci rok upraviť 4-tisíc áut. Ambiciózne...

Diskusia  ()

Video

Diskusia