Slovensko uspelo v súťaži o megainvestíciu spoločnosti Volvo Cars, informuje na svojom Facebooku minister hospodárstva Richard Sulík. Piata automobilová fabrika na Slovensku má so sebou priniesť investíciu vo výške 1,2 miliardy eur, situovaná bude neďaleko Košíc, kde dobre využije zabehnutý dodávateľský reťazec pre automobilový priemysel.

Nový a moderný závod vznikne v obci Valaliky v okrese Košice-okolie. Do roku 2027 investor plánuje vytvoriť až 3 300 nových pracovných miest.
Eduard Heger, Predseda vlády Slovenskej republiky

Podľa oficiálnej správy automobilky približne 20 % zo sumy 1,2 miliardy eur zabezpečí slovenská vláda, samotné Volvo pripúšťa, že dôležitým faktorom pri rozhodovaní bola aj deklarovaná podpora Slovenskej republiky.

Našim jasným cieľom je stať sa čisto elektrickou automobilkou do roka 2030.
Jim Rowan, CEO Volvo Cars

Pôjde o tretiu továreň Volvo Cars na území Európy. Prvá je vo švédskom Göteborgu, druhá v belgickom Gente. Obidve by podľa predikcií mali v najbližších rokoch naplniť svoj výrobný potenciál na sto percent.

Kliknite sem: Pokochajte sa novými modelmi Volvo, toto sú autá, ktoré dnes automobilka vyrába

Samotné Volvo hovorí, že košická fabrika splní najmodernejšie štandardy a dokonca bude pracovať ako klimaticky neutrálna prevádzka. Pre budúcnosť slovenského automobilového priemyslu je dôležité, že Volvo priamo deklaruje úmysel vyrábať u nás iba elektrické automobily.

Osobne sa veľmi teším, že Slovensko uspelo v súťaži o megainvestíciu, ktorá prinesie rozvoj a množstvo pracovných miest na východnú časť Slovenska, priamo či nepriamo.
Richard Sulík, Minister hospodárstva Slovenskej republiky

S výstavbou košickej továrne sa má začať v roku 2023, o rok neskôr sa do výrobných hál začnú sťahovať samotné linky. Výroba sériových elektromobilov značky by tu mala odštartovať v roku 2026. Fabrika by mala byť schopná produkovať 250 000 automobilov ročne, ponúkne tisícky pracovných miest a do budúcna sa tu ráta s možnosťou rozšírenia výrobných kapacít.

Pozrite si výrobu elektrického Volva XC40 Recharge na videu:

Aká je história, súčasnosť a budúcnosť Volvo Cars?

História automobilky Volvo siaha do roku 1927, vtedy bola založená vo švédskom Göteborgu. V roku 1999 sa Volvo Cars oddelilo od spoločnosti AB Volvo, ktorá vyrába kamióny, autobusy či stavebné stroje. Automobilku pred koncom tisícročia odpredali Ford Motor Company, no pod americkou taktovkou sa jej nedarilo a ako stratovú ju v roku 2010 Ford predal čínskemu koncernu Geely.

Dnes je Volvo verejne obchodovateľná spoločnosť, no Geely si naďalej zachováva majoritný podiel. Volvo Cars má 49,5 % podiel aj v spoločnosti Polestar, ktorá sa už dnes orientuje výsostne na výrobu elektromobilov. 30 % podiel má Volvo Cars v automobilke Lynk & Co. Samotné Volvo deklaruje, že do roku 2030 sa chce stať čisto elektrickým výrobcom automobilov a na tomto cieli pracuje už dnes.

Aktuálne portfólio značky tvorí dvojica elektromobilov, crossover C40 Recharge a SUV XC40 Recharge, ponuka plug-in hybridov zasa zahŕňa SUV modely XC90, XC60 a aj XC40, ale aj limuzíny S60 či S90 a kombi V60. Spomínané vozidlá sú s výnimkou C40 dostupné aj ako pomerne tradičné mildy-hybridy.

Pozrite si elektromobil C40 Recharge na videu: