Koncept Kia Optima T-Hybrid poháňa nafta

Novinky Hybridná Kia Optima možno dostane diesel

Foto: KIA

29.9. 2014 20:38 Prototyp s označením T-Hybrid má kombinovaný pohon s naftovým srdcom. Motor využíva prepĺňanie elektrickým kompresorom.

Prvým kórejským automobilom poháňaným kombináciou spaľovacieho agregátu a elektromotora bol model Kia Optima Hybrid, s ktorým sme sa už stihli osobne zoznámiť aj my. V jeho prípade stavila automobilka na benzínový motor. Zdá sa však, že onedlho by sa tu mohol objaviť diesel. Prototyp vybavený vznetovým srdcom uvidíme už o pár dní.

Koncept Kia Optima T-Hybrid poháňa nafta
Koncept Kia Optima T-Hybrid poháňa nafta
Zdroj: KIA

Kia predvedie na parížskom autosalóne koncept Optima T-Hybrid. Tento model skrýva pod kapotou známy vznetový štvorvalec 1.7 CRDi. Hlavnej pohonnej jednotke asistuje malý elektromotor. Vozidlo dokáže rozhýbať aj samostatne, no jeho schopnosti sú limitované a využiť sa dajú napríklad na parkovanie. Agregát čerpá energiu z akumulátora typu olovo-karbón pracujúceho pri napätí 48V. Túto batériu zvolili konštruktéri pre absenciu nutnosti aktívneho chladenia a jednoduchšiu recykláciu oproti aktuálne najrozšírenejšiemu variantu Li-ion.

Naftový motor má elektrický kompresor a nový
Naftový motor má elektrický kompresor a nový
Zdroj: KIA

Kórejci nespresnili žiadne konkrétne parametre, no spomínajú systém štart/stop i remeňom poháňaný generátor nahrádzajúci klasický alternátor. Prepĺňaný naftový motor disponuje okrem turbodúchadla aj elektrickým kompresorom, vďaka čomu má najmä vyšší krútiaci moment v nízkych otáčkach. Automobilka odhaduje, že tento automobil má o 20% vyšší výkon a o rovnakú hodnotu nižšie emisie než štandardný model s týmto dieselom. Či ho uvidíme vo výrobe zatiaľ nevedno.

Diskusia  ()

Video

Diskusia