Zástancovia zavedenia obmedzenia rýchlosti na nemeckých diaľniciach získali v utorok podporu pre svoju iniciatívu, keďže Nemecká rada pre bezpečnosť cestnej premávky (DVR) sa vyslovila v prospech takéhoto opatrenia. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Nemecko je známe na celom svete ako krajina milovníkov áut, kde vodiči môžu brázdiť tamojšiu rozsiahlu diaľničnú sieť ľubovoľnou rýchlosťou. V uplynulých mesiacoch sa však rozprúdila diskusia o tom, či sa má zaviesť obmedzenie rýchlosti, pričom vládnuca koalícia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je v súvislosti s touto záležitosťou názorovo nejednotná.

DVR s odvolaním sa na súhlas svojho predstavenstva tvrdí, že obmedzenie rýchlosti by mohlo viesť k zníženiu počtu smrteľných dopravných nehôd. Podľa tejto inštitúcie by sa mala rýchlosť na nemeckých diaľniciach obmedziť na 130 kilometrov za hodinu.

Hovorkyňa DVR uviedla, že dané rozhodnutie je výsledkom zdĺhavých, už rok trvajúcich diskusií. Príslušné zdroje pre DPA uviedli, že hlasovanie predstavenstva DVR o návrhu bolo tesné; v prospech sa vyslovilo desať členov, štyria boli proti a 11 sa zdržalo. Medzi tými, ktorí návrh nepodporili, boli zástupcovia automobilového priemyslu.

Nemecká automobilová asociácia ADAC v januári vycúvala zo svojho desaťročia trvajúceho odporu k obmedzeniu rýchlosti a namiesto toho vyzvala na širší výskum v tejto oblasti.