Novinky Koncernu GM sa v lete mimoriadne darilo

Foto: TASR

4.11. 2018 16:00 Úspechy na severoamerickom trhu zabezpečili pre General Motors lepšie výsledky, než sa očakávalo. Koncernu sa darilo aj napriek zdražovaniu materiálov, výmenným kurzom a stratám v iných regiónoch.

Automobilke General Motors (GM) sa v letnom štvrťroku darilo podstatne lepšie, než sa očakávalo. Najväčší výrobca áut v USA takisto zlepšil celoročné vyhliadky.

Tržby v 3. kvartáli medziročne vzrástli o 6,4 percenta na 35,8 miliardy dolárov (31,48 miliardy eur), čo prekonalo prognózy analytikov. Čistý zisk dosiahol 2,5 miliardy dolárov alebo 1,75 dolára na akciu. Koncern zaznamenal v rovnakom období vlani stratu tri miliardy dolárov z dôvodu mimoriadnych nákladov v súvislosti s predajom európskej dcéry Opel. Zisk bez započítania jednorazových položiek v 3. štvrťroku predstavoval 1,87 dolára na akciu, pričom analytici očakávali len 1,25 dolára.

Zisk pred zdanením v Severnej Amerike, ktorá je pre GM najlukratívnejším trhom, stúpol o 33 percent na 2,8 miliardy dolárov, pričom zisková marža dosiahla 10,2 percenta. Akcia GM vyskočila v stredu v predburzovom obchodovaní o vyše šesť percent na 35,70 dolára.

Koncernu sa darí aj napriek tomu, že čelí viacerým výzvam, ako sú colný spor USA s medzinárodnými obchodnými partnermi, ktorý spôsobil zdraženie materiálov, alebo nepriaznivý vývoj výmenných kurzov a pokles trhových podielov vo viacerých regiónoch.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia