Aston Martin DBX

Novinky Aston Martin šokoval krížencom kupé a SUV

Foto: autor

3.3. 2015 16:51 Popri dvoch vozidlách vychovaných na okruhoch odhalila firma z anglického Gaydonu aj kupé so zvýšeným podvozkom a elektrickým pohonom 4x4.

V dnešnom digitálnom svete sa málokedy stáva, že by sa automobilke podarilo kompletne utajiť prípravu nejakého vozidla, aj keď iba konceptu. Britskej značke Aston Martin sa to však podarilo. Všetci očakávali, že hlavnou hviezdou v jej stránku bude dvojica kupé vychovaná na pretekárskych okruhoch: limitovaný Vantage GT3brutálny špeciál Vulcan. No nakoniec ich zatienila šokujúca štúdia DBX.

Aston Martin predviedol v Ženeve šokujúci koncept
Aston Martin predviedol v Ženeve šokujúci koncept
Zdroj: autor

Písmená DB používa firma z Gaydonu pre svoje vozidlá už dlho, ale X k nim ešte nepriradila. Poznáme ho však od mnohých iných výrobcov, ktorí týmto znakom symbolizujú pohon 4x4 a terénne ambície. Platí to aj pre novinku Aston Martin. No DBX napriek tomu nie je ledajakým klasickým zástupcom triedy SUV. Namiesto toho ide o vozidlo na hranici viacerých segmentov.

Anglická automobilka vzala veľké štvormiestne kupé, postavila ho na zvýšený podvozok a obula mu veľké disky kolies. Ide teda o kríženca. Vozidlo si zachovalo charakteristickú masku chladiča i zadných svetiel, no vpredu sa objavili tenké LED kúsky. Zaujímavo pôsobia strešné oblúky z brúseného hliníka, ktorých sa dotýkajú sklá bezrámových dverí. Tie sa otvárajú jemne nahor. 

Kabína tejto štúdie je štvormiestna, pričom všetci pasažieri majú k dispozícii sedadlá s tenkou konštrukciou a zaujímavým segmentovým čalúnením. Palubná doska je minimalizovaná na dva panely po boku volantu, uprostred ktorého je displej. Dizajnové riešenie týchto partií dýcha budúcnosťou. Ani pohonný systém však nie je predpotopný. Aston Martin DBX má v každom kolese integrovaný elektromotor. Hovoríme teda o pohone 4x4. No žiadne bližšie parametre sme sa nedozvedeli.

Takýto automobil by sa mohol objaviť aj vo výrobe
Takýto automobil by sa mohol objaviť aj vo výrobe
Zdroj: Aston Martin
Riaditeľ spoločnosti Andy Palmer hovorí o tomto koncepte ako o novom type luxusného auta. Na trhu totiž nič podobné nie je. Palmer si zároveň myslí, že takéto vozidlo by mohlo osloviť ďalšiu skupinu zákazníkov a dobre doplniť modelové portfólio tejto britskej automobilky. Prototyp, ktorý šokoval Ženevu, má teda slušné šance na budúcnosť v sériovej výrobe.

Video

Diskusia