Novinky „Kolobežka" budúcnosti

1.3. 2018 5:15 Toto slovné spojenie je však len dosť slabo vystihujúce celú podstatu a unikátnosť nového futuristického riešenia, ktoré podľa vízie Toyoty dorazí na cesty.

Teda lepšie povedané na chodníky.

„Kolobežka
Toyota Concept-i WALK. Zdroj: Toyota.

Trojkolesový vynález poháňaný na elektriku, s ktorým sa stanete doslova „pojazdným" chodcom má nielen inteligentné, autonómne riadenie, ale dokonca dokáže rozpoznať vaše emócie a potreby. A ak vám v ceste hrozí prekážka alebo nebezpečenstvo, okamžite zareaguje. Také je riešenie Toyota Concept-i WALK, ktoré malo svoju premiéru na Tokijskom autosalóne v októbri minulého roka.
„Kolobežka

Vyvinutý špeciálne pre chodníky
Elektrická Trojkolka Concept-i WALK od Toyoty je skutočne kompaktná a maximálne praktická. Otočiť sa dokáže doslova na mieste, a to na priestore kratšom než ľudský krok a užšom než šírka ramien človeka. Znamená to, že v premávke na chodníku zaberá presne toľko priestoru ako bežný chodec. Stačí dvihnúť nohy len do výšky 14 cm a ste pohodlne nastúpení na plošine. Koncept disponuje mechanizmom premenného rázvoru v závislosti od rýchlosti jazdy. Ten zabezpečuje potrebnú stabilitu počas jazdy aj zastavovania. Na jedno nabitie vydrží prejsť v závislosti od terénu a využívania funkcionalít 10 až 20 km.

„Kolobežka

„Vysoké IQ aj EQ“
Riadenie tohto „miniautíčka" je veľmi intuitívne. Najhlavnejšou inováciou, ktorú okrem praktickej konštrukcie a dizajnu prináša, je jeho schopnosť porozumieť potrebám vodiča. Využíva pri tom prvky umelej inteligencie, ktoré dokážu rozpoznať aktuálne emócie toho, kto koncept riadi a podľa nich predvídajú, aké má vodič za jazdy potreby. Concept-i WALK to prakticky zvláda vďaka zabudovanému agentovi, ktorý sa dokáže na vodiča doslova naviazať. Agent skúma emócie z „rozhovorov" s vodičom počas jazdy a tiež z údajov zistených zo senzorov v držadlách. Vozidlo tiež dokáže počas jazdy inteligentne rozpoznať potenciálne nebezpečné situácie. V tom prípade vás bude aktívne varovať a automaticky pristúpi k predbežným opatreniam. Tento nový rozmer „IQ a EQ" vozidla zaručuje spolu s technológiou autonómneho riadenia maximálne pohodlnú a bezpečnú jazdu bez stresu.

A aké bude využitie tohto vynálezu? Toyota predpokladá, že oň prejavia záujem nielen samotní zákazníci, medzi inými aj seniori, ale Concept-i WALK si nájde svoje miesto aj  v rámci služieb zdieľanej ekonomiky. Tento šikovný prostriedok mobility bude vhodným doplnkom pri cestovaní na kratšie vzdialenosti v kombinácii s inými dopravnými prostriedkami. Predpokladá sa, že môže nahradiť aj v súčasnosti používané dvojkolky Segway, najmä pri prezeraní pamätihodností v mestách.

„Kolobežka

Concept-i WALK predstavuje Toyota aj v novej „olympijskej“ kampani
Automobilka Toyota dokazuje aj konceptom Concept-i WALK svoju jasnú víziu napredovania. Má zámer posunúť sa z pozície výrobcu automobilov smerom k poskytovateľovi inovatívnych riešení umožňujúcich mobilitu a slobodu pohybu pre všetkých. Túto víziu zdieľa aktuálne aj svojou globálnou komunikačnou iniciatívou s názvom „Start Your Impossible". Značka Toyota, ktorá je zároveň celosvetovým partnerom Olympijských a Paralympijských hier pre oblasť mobility, prezentuje v čase tohtoročných hier v Pchjongčangu svoj cieľ rúcať bariéry v pohybe nielen ukázaním svojich inovatívnych technologických riešení, ale taktiež zapojením popredných paralympijských a olympijských športovcov, ktorí sú stelesnením prekonávania vlastných limitov v pohybe. Viac o kampani a ďalších inovatívnych riešeniach, ktoré uľahčia v budúcnosti mobilitu pre jednotlivcov, rodiny či hendikepovaných, sa dočítate na www.toyota.sk/mobilityforall.

Koncepty budúcich riešení od Toyoty si môžete pozrieť aj v tomto videu.

Platená reklama.

„Kolobežka
Zdroj: L'Oréal Paris

Diskusia  ()

Video

Diskusia